«Ўзстандарт» агентлиги бугунги кунда соҳа йўналишида Халқаро Тарози ва ўлчовлар бюроси (BIPM), Стандартлаштириш ташкилоти (ISO), Стандартлаштириш, метрология ва сертификатлаштириш кенгаши (МГС), Қонунлаштирувчи метрология ташкилоти (OIML), Ислом мамлакатларининг стандартлар ва метрология институти (SMIIC), Европа Электротехника Стандартлаштириш Қўмитаси (CENELEC), Европа Стандартлаштириш Ташкилоти (CEN), GLOBAL GAP ташкилотлари билан ҳамкорлик алоқалари олиб бормоқда.
Жорий йилнинг 22-24 февраль кунлари «Раҳбар: Самарали бошқарув технологиялари» дастури бўйича Жаҳон иқтисодиёти ва дипломатия университети ҳузуридаги Олий Дипломатия мактабида вазирлик ва идоралар, давлат ташкилотлари ходимлари учун малака ошириш курси ташкил этилди.
Тадбир иштирокчиларига Олий дипломатия мактаби профессор-ўқитувчилари томонидан халқаро тадбирларга тайёргарлик, лидерлик, етакчилик, жамоа билан ишлаш, ходимларни мақсадли ишлашга ўргатиш ва бугунги кун ёш раҳбарлар олдига ўз ишига инновацион ва ғоявий устунлик орқали ёндашиш бўйича маъруза ва амалий машғулотлар олиб борилди.

В настоящее время Агентство «Узстандарт» сотрудничает в своей отрасли с Международным бюро мер и весов (BIPM), Международной организацией по стандартизации (ISO), Межгосударственным советом по стандартизации, метрологии и сертификации (МГС), Организацией законодательной метрологии (OIML), Институтом стандартов и метрологии исламских стран (SMIIC), Европейским комитетом по электротехнической стандартизации (CENELEC), Европейской организацией по стандартизации (CEN), GLOBAL GAP.
22-24 февраля т.г в Высшей школе дипломатии Университета мировой экономики и дипломатии был проведен курс повышения квалификации для сотрудников министерств и ведомств, государственных структур по программе «Лидер: эффективные технологии управления».
Профессора и преподаватели Высшей школы дипломатии провели лекции и практические презентации участникам курса по подготовке к международным мероприятиям, лидерству, командной работе, целенаправленному обучению персонала, предлагая современным молодым лидерам инновационный и идеологический подход к своей работе.