Дунё аҳолисининг деярли ярми сув етмайдиган жойларда яшайди ва бу кўрсаткич 2050 йилга келиб 5,7 миллиардга етиши мумкин. Шунинг учун мавжуд сувни қайта ишлатиш усулларини топиш жуда зарур ҳисобланади.
Чиқинди сувларни бошқа мақсадларда, масалан суғориш учун тозалаш, сув танқислигининг самарали ечими ҳисобланади, аммо сувнинг сифати ва тозалаш усуллари етарли бўлмаса, инсон саломатлиги ва атроф-муҳит учун хавф туғдириши мумкин. ИСО сув танқислигининг ушбу хавфсиз ва самарали ечимини тарғиб қилиш учун ишлаб чиқилган бир қатор стандартларга эга бўлиб, шунинг учун улар бугунги шароитда янада фойдали бўлади.
ИСО 16075-1, Суғориш лойиҳалари учун тозаланган чиқинди сувлардан фойдаланиш бўйича кўрсатмалар - 1-қисм: Суғориш учун қайта фойдаланиш учун лойиҳа асослари ва ИСО 16075-2, Суғориш лойиҳалари учун тозаланган чиқинди сувлардан фойдаланиш бўйича кўрсатмалар - 2-қисм:
Лойиҳа дизайни, максимал фойда келтириши мумкин ва қишлоқ хўжалиги суғориш тизимлари билан боғлиқ ҳар қандай хавфларни камайтириш.
Ушбу қўлланмада бундай лойиҳаларда эътиборга олинадиган омиллар, яъни сув сифати, тупроқ ва иқлим, сув сифатига таъсир этиши ва уни яхшилаш йўллари кўрсатилган. Ушбу стандартларнинг янгиланиши қўшимча маълумотларни ўз ичига олади, масалан, боғларни давлат ва хусусий суғориш бўйича, шунингдек сифатни ошириш бўйича қўшимча мисоллар.
Ушбу стандартларга бошқа стандартларнининг ушбу церийаси қўшилган бўлиб, улар ҳам янгиланади ва қуйидагиларни ўз ичига олади:
ИСО 16075-3, Суғориш лойиҳалари учун тозаланган чиқинди сувлардан фойдаланиш бўйича кўрсатмалар - 3-қисм: Суғориш учун қайта ишлатиш лойиҳасининг таркибий қисмлари
ИСО 16075-4, Суғориш лойиҳалари учун тозаланган чиқинди сувлардан фойдаланиш бўйича кўрсатмалар - 4-қисм: Мониторинг
Ушбу ҳужжатларнинг қайта кўриб чиқилган версиялари 2021 йилда нашр этилиши режалаштирилган..
Мазкур мақола Халқаро стандартлаштириш ташкилотининг маълумотларига асосланган. Қўшимча маълумот олиш учун «Ўзстандарт» агентлиги Халқаро ҳамкорлик бошқармасига ёки қуйидаги ҳаволага мурожаат қилишингизмумкин https://www.iso.org/ru/news/ref2598.htmll

Почти половина населения мира живет в районах, в которых не хватает воды, как минимум на один месяц в году, и к 2050 году эта цифра может возрасти до 5,7 миллиарда. Поэтому крайне важно найти способы повторного использования существующей воды.
Очистка сточных вод для обеспечения их использования в других целях, таких, как ирригация, является эффективным решением проблемы нехватки воды, однако она может представлять опасность для здоровья человека и окружающей среды, если качество воды и методы ее очистки не отвечают предъявляемым требованиям. ИСО имеет ряд стандартов, призванных содействовать этому безопасному и эффективному решению нехватки воды, с тем, чтобы они были еще более полезными в сегодняшней обстановке.
ИСО 16075-1, Руководящие принципы использования очищенных сточных вод для ирригационных проектов - часть 1: Основа проекта повторного использования для орошения и ИСО 16075-2, Руководящие принципы использования очищенных сточных вод для ирригационных проектов - часть 2: Разработка проекта, может способствовать максимизации выгод и сокращению любых связанных с ними рисков, связанных с сельскохозяйственными оросительными системами.
В этом руководстве описаны факторы, которые необходимо учитывать в таких проектах, а именно качество воды, почва и климат, их влияние на качество воды и способы его улучшения.
Обновления этих стандартов включают в себя дополнительную информацию, например, в отношении государственного и частного орошения садов, а также дополнительные примеры того, как повысить качество.
К этим стандартам присоединяются и другие стандарты этой серии, которые также обновляются, и в том числе включают:
ИСО 16075-3, Руководящие принципы использования очищенных сточных вод для ирригационных проектов - часть 3: Компоненты проекта повторного использования для орошения
ИСО 16075-4, Руководящие принципы использования очищенных сточных вод для ирригационных проектов - Часть 4: Мониторинг.
Пересмотренные варианты этих документов должны быть опубликованы в 2021 году.
Статья основана на информации Международной организации по стандартизации. Для получения дополнительной информации, пожалуйста, свяжитесь с Управлением международного сотрудничества Агентства «Узстандарт» или по следующей ссылке https://www.iso.org/ru/news/ref2598.htmll