Сўнги йилларда Ҳиндистон ва Ўзбекистон Республикалари ўртасидаги ўзаро манфаатли ҳамкорлик изчил ривожланаётганини алоҳида таъкидлаш жоиз.
Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазирлиги, Ўзбекистон Республикасининг Ҳиндистондаги элчихонаси, Ҳиндистон Республикасининг Тошкент шаҳридаги элчихонаси ҳамкорлигида Ҳиндистон Стандартлар Бюроси (BIS) билан стандартлаштириш
ва мувофиқликни баҳолаш соҳаларида икки томонлама ҳамкорлик алоқалари ривожлантирилиб келинмоқда.
Шунингдек, Ҳиндистон Техник ва Иқтисодий Ҳамкорлиги (ITEC) грант дастури асосида стандартлаштириш, менежмент тизимлари соҳалар йўналишида ходимлар малакаси оширилиб, илм-фанга алоҳида эътибор қаратилмоқда.
Оммавий ахборот воситалари хабар берганидек, жорий йилнинг 11 декабрь куни Ўзбекистон ва Ҳиндистон давлатлари раҳбарларининг онлайн саммити бўлиб ўтди. Учрашув доирасида иқтисодиёт, инновациялар, молиявий-техник кўмак, божхона иши, кадрлар тайёрлаш ва қўшма илмий тадқиқотлар ўтказишга доир қатор икки томонлама ҳужжатлар имзоланди.
Шу билан бирга, ўтказилган саммит доирасида Ҳиндистон Стандартлар Бюроси (BIS) ва “Ўзстандарт” агентлиги ўртасида ҳам Ҳамкорлик тўғрисидаги Битим имзоланди.
Имзоланган Ҳамкорлик тўғрисидаги Битим стандартлаштириш, мувофиқликни баҳолаш, синов натижалари ва мувофиқлик сертификатларини ўзаро эътироф этиш бўйича ҳамкорликни ривожлантириш, малака алмашиш учун тренинглар

Следует отметить, что в последние годы взаимовыгодное сотрудничество между Индией и Республикой Узбекистан поступательно развивается.
Двустороннее сотрудничество развивается совместно с Министерством иностранных дел Республики Узбекистан, Посольством Республики Узбекистан в Индии и Посольством Республики Индия в Ташкенте с Бюро индийских стандартов (BIS) в области стандартизации и оценки соответствия.
Также на основе грантовой программы технического и экономического сотрудничества Индии (ITEC), особое внимание уделяется развитию навыков персонала в области стандартизации, систем менеджмента и науки.
По сообщениям СМИ, в этом году 11 декабря прошел онлайн-саммит руководителей Узбекистана и Индии. В ходе встречи был подписан ряд двусторонних документов по экономике, инновациям, финансовой и технической помощи, таможне, обучению и совместным исследованиям.
При этом в ходе саммита было подписано Соглашение о сотрудничестве между Индийским бюро стандартов (BIS) и Агентством «Узстандарт».
Подписанное Соглашение о сотрудничестве обеспечивает правовую основу для организации тренингов и семинаров по обмену знаниями, развитию сотрудничества в области стандартизации, оценки соответствия, результатов испытаний и взаимного признания сертификатов соответствия.