Ҳалол таъминот занжири тизимидаги Ҳалол маҳсулотларни ташиш, сақлаш ҳамда уларни чакана сотишга бўлган талабларни белгиловчи
1. OIC/SMIIC 17-1:2020 (Halal supply chain management system - Part 1: Transportation - General requirements) “Ҳалол таъминот занжирини бошқариш тизими - 1-қисм: Ташиш - Умумий талаблар”,
2. OIC/SMIIC 17-2:2020 (Halal supply chain management system - Part 2: Warehousing - General requirements) “Ҳалол таъминот занжирини бошқариш тизими - 2-қисм: Омборхона - Умумий талаблар”
3. OIC/SMIIC 17-3:2020 (Halal supply chain management system - Part 3: Retailing- General requirements) “Ҳалол таъминот занжирини бошқариш тизими - 3-қисм: Чакана савдо - Умумий талаблар”
OIC/SMIIC стандартлари SMIIC ташкилотининг «Ҳалол таъминот занжири» бўйича SMIIC TC10 Техник қўмитаси томонидан ишлаб чиқилди.
Ҳалол таъминот занжири маҳсулот ишлаб чиқарувчиларни истеъмолчилар билан боғлайди. Тизим бир сақловчидан бошқасига етказиб бериладиган маҳсулотлар, товарлар ва/ёки юкларнинг ҳалол талабларига мувофиқлигига ишонч ҳосил қилишда, шу билан маҳсулотлар ва юкларнинг ҳалол яхлитлигини сақлашга хизмат қилади.
Мазкур янги халқаро стандартлар ҳақидаги қўшимча маълумот олиш учун «Ўзстандарт» агентлиги Халқаро ҳамкорлик бошқармасига ёки қуйидаги ҳаволага мурожаат қилишингиз мумкин - https://www.smiic.org/en/content/617

Определение требований к транспортировке, хранению и розничной реализации халяльной продукции в системе цепочки поставок Халяль
1. OIC / SMIIC 17-1: 2020 (Halal supply chain management system - Part 1: Transportation - General requirements) «Система управления цепочкой поставок Халяль - Часть 1: Транспортировка - Общие требования»,
2. OIC / SMIIC 17-2: 2020 (Halal supply chain management system - Part 2: Warehousing - General requirements) «Система управления цепочкой поставок Халяль - Часть 2: Склад - Общие требования»
3. OIC / SMIIC 17-3: 2020 (Halal supply chain management system - Part 3: Retailing- General requirements) «Система управления цепочкой поставок Халяль - Часть 3: Розница - Общие требования»
Стандарты OIC/SMIIC были разработаны Техническим комитетом SMIIC TC10 для «Халяльной цепочки поставок» SMIIC.
Халяльная цепочка поставок соединяет производителей продукции с потребителями. Система служит для поддержания халяльной целостности продуктов, товаров и / или грузов, обеспечивая при этом, что продукты, товары и/или груз, доставляемые с одного склада на другой, соответствуют халяльным требованиям.
Для получения дополнительной информации об этих новых международных стандартах, пожалуйста, свяжитесь с отделом международного сотрудничества Агентства «Узстандарт» или по следующей ссылке