Дунё тилларини ўрганиш орқали дунё маданиятидан хабардор бўлиш имконияти пайдо бўлади. Шу билан бирга,янги тилларни ўрганиш меҳнат бозорида ўз ўрнини топиш ва ер юзи бўйлаб қийналмай саёҳат қилиш мумкин.
Кўпгина тилларни ўрганиш учун юзлаб соат вақтсарфланади, шунинг учун сифатли ўқитишни таъминлайдиган муносиб курс ёки хизмат кўрсатувчи провайдерни танлаш мантиқан тўғри келади. Нашр қилинган халқаро ISO 29991 стандарти, қайси тилда ифодалашидан қатъий назар, бозорнинг ўзгарувчан эҳтиёжларини қондириш учун тилларни ўрганиш учун хизмат қилади.
ISO 29991, Тилларни ўқитишбўйичахизматлар - Талаблар, уларнинг ишончини кучайтиришга ва истеъмолчиларни сифатсиз хизматлардан ҳимояқилишга ёрдам берадиган тилларни ўрганиш бўйича хизмат кўрсатувчи провайдерларга қўйиладиган минимал талаблар. Ушбу стандарт бозорнинг янада малакали ўқитувчиларга ва ўқув дастурларига бўлган талабининг ортиб боришини акс еттириш ҳамда талабанинг қониқтиришга кўпроқ эътибор бериш учун яратилган.
Сифат даражаси ҳар хил мамлакатлардаги ушбу жараёнларни тартибга солувчи миллий меъёрий ҳужжатлар каби, таълим муассасаларида кенг фарқ қилиши мумкин, бу эса халқаро стандартни хизмат таклифларини такомиллаштириш ва баҳолашнинг самарали воситасига айлантиради.
ISO 29991 таълим соҳалари,технология, тилшунослик, сифат кафолати ва стандартлаштириш каби тилларни ўрганиш билан боғлиқ бўлган дунёнинг энг яхши тажрибалари ва билимларини бирлаштиради. Бу ўз навбатида ўқув марказлари истеъмолчиларининг талабларига жавоб берадиган самарали хизматларни таъминлашда, бозорда ишонч ва сифатли ўқитишни ривожланиши мумкин бўлган мустаҳкам пойдевор яратилишига ёрдам беради.
Мазкур мақола Халқаро стандартлаштириш ташкилотининг маълумотларига асосланган. Қўшимча маълумот олиш учун “Ўзстандарт” агентлиги Халқаро хамкорлик бошқармасига ёки қуйидаги ҳаволага мурожаат қилишингиз мумкин https://www.iso.org/news/ref2558.html

С более чем семью тысячами разных языков по всему миру, неудивительно, что изучение нового языка является привлекательным на рынке труда и полезным для открытия новых земель и культур. Изучение большинства языков занимает сотни часов, поэтому имеет смысл выбрать достойный курс или поставщика услуг, который обеспечивает качественное обучение. Опубликованный международный стандарт ISO 29991 служит для услуг по языковому обучению, отвечающий меняющимся потребностям рынка, независимо от того, на каком языке бы вы это не выразили.
ISO 29991, Языковые учебные услуги - Требования, минимальные требования к поставщикам услуг по изучению языков, помогающие повысить их доверие и защитить потребителей от некачественных услуг. Данный стандарт создан для того, чтобы отразить растущую потребность рынка в более квалифицированных преподавателях и учебных программах, а также уделить больше внимания удовлетворенности учащихся.
Уровни качества могут сильно различаться в разных учебных заведениях, так же, как и национальные нормативные акты, регулирующие эти процессы, в разных странах, что делает международный стандарт эффективным инструментом для улучшения и оценки предложений услуг.
ISO 29991 объединяет передовой мировой опыт и знания из различных дисциплин, связанных с изучением языков, таких как сектор образования, технологии, лингвистика, обеспечение качества и стандартизация.Это поможет обеспечить то, что учебные центры будут предоставлять эффективные услуги, отвечающие ожиданиям потребителей, внушая им больше уверенности на рынке и создавая прочную основу, на которой может развиваться качественное обучение.
Статья основана на информации Международной организации по стандартизации. Для получения дополнительной информации, пожалуйста, свяжитесь с Управлением международного сотрудничества Агентства «Узстандарт» или по следующей ссылке https://www.iso.org/news/ref2558.html