Саргузашт –бу ҳаётнинг ажойиботларга бойлиги бўлса, инсон бошқа мамлакатларга сафари давомида қизиқарли воқеа-ҳодисаларга дуч келади. Гап туризм ҳақида кетганда, унитилмас ва фойдали тажриба бўлиши мумкин. Шу билан бирга, хатарлар мавжуд бўлгани сабаб ушбу хатарларни камайтириш бир қатор махсус ISO стандартларининг марказида туради. ISO етакчилар сакраш жараёнида ўзларининг хавфсиз қўлларда еканлигига ишонч ҳосил қилиш учун сўнгги версиясини қабул қилди.
ISO 21102, Саргузаштли туризм- Етакчилар – Инсон ресурслари компетенцияси, саргузаштли туризм раҳбарлари учун зарур бўлган компетенциялар, талаблар ва кўрсатмаларни батафсил баён қилади. Умумжаҳон тажрибасига асосланиб, мазкур стандарт иш берувчиларга саргузаштли туризмга оид қўлланмалар бўйича кўплаб ўқув дастурларини четлаб ўтиш учун халқаро миқёсида келишилган кўрсатмаларни беради. Бу уларга ўзларининг одамлари тажрибани хавфсиз қилиш учун зарур бўлган барча нарсаларга ва раҳбарларнинг ўзлари рақобатдош устунликка эга бўлишларига ишончни кучайтиради.
Дунё бўйлаб саргузашт етакчилари учун тобора кўпайиб бораётган малака дастурларини акс эттириш учун ISO 21102 қайта кўриб чиқилди ва кенгайтирилди.
Ишчи гуруҳ етакчиси Леонардо Персининг таъкидлашича, ISO 21102 халқаро миқёсида келишилган кўрсатмалар, шунингдек техник қобилият ва билимларнинг тегишли даражасини таъминлаш чораларини ўз ичига олади.
Бундан ташқари, амалдаги стандарт бутун дунё бўйлаб хизмат кўрсатиш даражасини яхшилайди, чунки бу операторларни ўз мажбуриятларини тушунишга ва қабул қилишга ундайди. Бу бутун саргузаштли туризм саноатида хавфсизлик стандартларини оширишга ёрдам беради, энг яхши тажрибани кенг оммалаштиришга ёрдам беради.
ISO 21102 Саргузаштли туризимида хавфсизликка тегишли бошқа ISO стандартларини тўлдиради, жумладан:
ISO 21101, Саргузаштли туризм –Хавфзизликни бошқариш тизимлари - Талаблар;
ISO 21103, Саргузаштли туризм - Иштирокчилар учун маълумот;
ISO 20611, Саргузаштли туризм – Барқарорлик учун энг яхши амалиётлар – талаблар ва кўрсатмалар.
Ушбу стандартлардан турли хил географик, маданий ва ижтимоий шароитларда ишлайдиган барча турдаги ва ҳажмдаги саргузашт сайоҳатчилар фойдаланиши мумкин.
Саргузаштли туризм оид ISO стандартлари ISO / TC 228 ISO Техник қўмитаси томонидан ишлаб чиқилган, ушбу техник қўмита Испания Миллий стандартлаштириш (UNE) томонидан бошқарилади.
Мазкур халқаро стандартлар хақидаги қўшимча маълумот олиш учун “Ўзстандарт” агенгтлиги Халқаро хамкорлик бошқармасига, Ўзбекистон Стандартлар институтига ёки қуйидаги ҳаволага мурожаат қилишингиз мумкин https://www.iso.org/ru/news/ref2543.html

Приключения - это острота жизни, и, когда речь заходит о туризме, это может стать незабываемым, полезным опытом. Однако это сопряжено с определенными рисками, и поэтому сведение к минимуму этих рисков лежит в основе ряда конкретных стандартов ИСО. ИСО опубликовала последнюю версию для лидеров, чтобы убедиться, что они в надежных руках, когда совершают прыжок.
ISO 21102, Приключенческий туризм - Лидеры - Кадровая компетентность, подробно описывает требования и рекомендации для необходимых компетенций лидеров приключенческого туризма. Этот стандарт, учитывающий передовую глобальную практику, дает работодателям согласованные на международном уровне ориентиры, позволяющие обойти огромное число учебных программ для экскурсоводов в сфере приключенческого туризма. Это дает им уверенность в том, что их сотрудники обладают всем необходимым для того, чтобы сделать опыт безопасным, и что сами лидеры получают конкурентное преимущество.
Стандарт ИСО 21102 был пересмотрен и расширен с учетом растущего числа квалификационных программ для лидеров приключений во всем мире.
Руководитель проекта рабочей группы экспертов, разработавшей этот стандарт, Александр Гарридо подтвердил, что квалификация, необходимая для компетентности руководителей индустрии туризма, не только вводит в заблуждение, но и может представлять опасность, если они не будут достаточно понятны.
Руководитель рабочей группы Леонардо Перси утвердил, что стандарт ИСО 21102 представляет собой согласованные на международном уровне руководящие принципы, в которых определены минимальные уровни таких компетенций, а также меры по обеспечению надлежащего уровня технических способностей и знаний.
Кроме того, нынешний стандарт улучшит уровень услуг по всему миру, так как он побуждает операторов осознавать и принимать свои обязанности. Это поможет повысить стандарты безопасности в индустрии приключенческого туризма в целом за счет поощрения повсеместного внедрения передовой практики.
ИСО 21102 дополняет другие стандарты ИСО, касающиеся безопасности в сфере приключенческого туризма, включая:
ИСО 21101, Приключенческий туризм - Системы управления безопасностью – Требования;
ИСО 21103, Приключенческий туризм - Информация для участников;
ИСО 20611, Приключенческий туризм - Передовая практика обеспечения устойчивости - Требования и рекомендации.
Они могут использоваться поставщиками приключенческого туризма всех видов и размеров, работающими в различных географических, культурных и социальных условиях.
Стандарты ИСО в области приключенческого туризма разрабатываются техническим комитетом ИСО/ТК 228 по туризму и сопутствующим услугам, секретариат которого находится в ведении UNE, члена ИСО из Испании.
Статья основана на информации Международной организации по стандартизации. Для получения дополнительной информации, пожалуйста, свяжитесь с Управлением международного сотрудничества Агентства «Узстандарт» или по следующей ссылке https://www.iso.org/ru/news/ref2543.html