Шахсий гигиена ва умумий тозаликка дунё миқёсида пандемия давричалик алоҳида эътибор қаратилмаган эди. Албатта бугунги кунда, қўлни мунтазам ювиш, иш ва яшаш жойларини тоза сақлаш юқумли касалликлар тарқалишини камайтириш учун муҳим омиллардан ҳисобланади.
Халқаро стандартлаштириш ташкилоти (ISO) томонидан ҳам уй хўжаликлари ва саноат тармоқларини вируслар, бактериялар ва бошқа патогенлардан ҳимоя қилишда ёрдам берадиган бир қатор стандартлар ишлаб чиқилган.
ISO 18184 “Тўқимачилик - Тўқимачилик маҳсулотларининг вирусга қарши фаоллигини аниқлаш”- ишлаб чиқарувчилар ўз маҳсулотларини ҳақиқатан ҳам ишлаётганлигини билишнинг муҳим воситасидир, чунки у муайян вирусларга қарши синов усулларини тақдим этади. Ушбу стандарт тўқув ва трикотаж матоларга, толалар, иплар ва шунга ўхшаш тўқималарга қўлланади.
ISO 21702 “Пластмасса ва бошқа ғовакли бўлмаган сиртларда вирусга қарши фаолликни ўлчаш” - антивирал воситалар билан ишлов берилган маҳсулотлар вирусларга қарши тура оладими ва шу билан бозор талабларига мос келишини текширишнинг самарали усуллари аниқланади
ISO 20743 “Тўқимачилик - Тўқимачилик маҳсулотларининг антибактериал фаоллигини аниқлаш”- барча антибактериал тўқимачилик маҳсулотларининг, шу жумладан мато, дока, ип, кийим-кечак, чойшаблар, уй анжомлари ва бошқаларнинг антибактериал фаоллигини аниқлаш учун миқдорий синов усулларини белгилайди.
ISO 22196 “Пластмасса ва бошқа ғовакли бўлмаган сиртларда антибактериал фаолликни ўлчаш”- ишлаб чиқарувчиларга уларнинг антибактериал жараёнларига қанчалик яхши бажаришини баҳолашга ёрдам беради.
ИСО ташкилоти ҳаво филтрлари учун хам бир қатор стандартларга эга, улар ишлаб чиқарувчиларга муҳим сифат текширувларини ўтказишда ёрдам беради.
ISO 16890 “Умумий шамоллатиш учун ҳаво филтрлари”- ҳаво филтрларининг ишлаши, самарадорлигини изчил ва мазмунли текшириш, асбоб-ускуналар, материаллар, техник хусусиятлар, талаблар ва жараёнларни тавсифлайди.
Ушбу стандартларнинг барчаси БМТнинг 2015 йилдан кейинги даврга мўлжалланган тараққиёт дастури ва Барқарор ривожланиш мақсадларига амалий ёрдам бериб келмоқда.
Мазкур халқаро стандартлар ҳақидаги қўшимча маълумот олиш учун “Ўзстандарт” агенгтлиги Халқаро ҳамкорлик бошқармасига, ёки Стандартлар институтига ва қуйидаги ҳаволага мурожаат қилишингиз мумкин https://www.iso.org/news/ref2541.html

Соблюдение чистоты и личной гигиены никогда не были важнее, чем во время мирового санитарного кризиса. Регулярное мытье рук является необходимым условием для уменьшения распространения инфекционных заболеваний, поэтому необходимо поддерживать в чистоте все поверхности, с которыми мы сталкиваемся. ИСО имеет ряд стандартов, которые помогают домашним хозяйствам и промышленным предприятиям защищаться от вредного действия патогенных микробов.
ПРОТИВОВИРУСНЫЕ ТКАНИ И ПЛАСТМАССЫ
Знаете ли вы, что ваша одежда может быть убийцей вирусов? Противовирусные ткани и пластмассы имеют покрытия или другие свойства, которые поглощают, убивают или предотвращают передачу вирусов, тем самым снижая риск их распространения.
ISO 18184 “Текстиль - Определение противовирусной активности текстильных изделий” является важным инструментом, позволяющим производителям узнать, действительно ли работает их продукция, поскольку она обеспечивает методы тестирования против конкретных вирусов. Этот стандарт распространяется на тканые и трикотажные ткани, волокна, пряжу, трикотаж и аналогичные текстильные изделия.
ISO 21702 “Измерение противовирусной активности на пластмассовых и других непористых поверхностях” подробно описывает эффективные методы проверки того, насколько продукты, обработанные противовирусными средствами, устойчивы к воздействию конкретных вирусов и, следовательно, пригодны для рынка.
ISO 20743 “Текстиль-Определение антибактериальной активности текстильных изделий “ определяет количественные методы испытаний для определения антибактериальной активности всех антибактериальных текстильных изделий, включая ткань, вату, нити и материалы для одежды, постельного белья, предметов домашнего обихода и т. д.
ISO 22196 “Измерение антибактериальной активности на пластиковых и других непористых поверхностей” позволяет производителям оценить, насколько хорошо работает их антибактериальная обработка.
ISO имеет ряд стандартов для воздушных фильтров, которые помогают производителям выполнять необходимые проверки качества и помогают обслуживающему персоналу выбирать правильные фильтры.
ISO 16890 “Воздушные фильтры для общей вентиляции” состоит из шести частей и содержит описание оборудования, материалов, спецификаций, требований и процедур для испытания на эффективность и действенность воздушных фильтров.
Все эти стандарты способствуют достижению целей в области устойчивого развития Организации Объединенных Наций, в частности цели 3, касающейся хорошего здоровья и благополучия.
Статья основана на информации Международной организации по стандартизации. Для получения дополнительной информации, пожалуйста, свяжитесь с Управлением международного сотрудничества Агентства «Узстандарт» или по следующей ссылке https://www.iso.org/news/ref2541.html