Ўзбекистон Республикасининг Бельгия Қироллигидаги элчихонаси, “Ўзстандарт” агентлиги ва Қурилиш вазирлиги ҳамкорлигида Европа стандартлаштириш ташкилоти (CEN) вакиллари жаноб Ашок Ганеш ва Эрик Марчанд билан видеоконференция ташкил этилди.
Ўтказилган мулоқотда бугунги кунда қурилиш соҳаси учун зарур бўлган европа стандартлари ва уларнинг ўрни, стандартлар савдодаги техник тўсиқларни бартараф этишда ва мамлакат иқтисодиётини ривожлантиришда муҳим бўғин эканлиги, мамлакатимизда қурилиш соҳасида олиб борилаётган янги ислоҳотлар замирида европа ва халқаро стандартларига мос келадиган сифат инфратузилмасини яратиш, қурилаётган янги турдаги биноларни жаҳон андозаларига мос равишда қуриш ва ишлаб чиқарилаётган маҳсулотларни халқаро бозорда салоҳиятини ошириш, инновацияларни жорий этиш, кадрлар тайёрлашда Европа Иттифоқининг техник кўмагини олиш масалаларига урғу берилди.
Учрашувда “Ўзстандарт” агентлиги ва Европа Стандартлаштириш Ташкилоти (CEN) ўртасида ҳамкорлик битими имзоланганлиги алоҳида, қайд этилиб, имзоланган ҳужжат Европа Стандартлаштириш Ташкилоти (CEN) стандартларини олиш ва улардан кенг фойдаланиш имконияти яратилиши таъкидлаб ўтилди.
Онлайн мулоқот натижаларига кўра, европа стандартларни самарали жорий этиш юзасидан Европа Стандартлаштириш Ташкилоти (CEN)нинг техник экспертлари билан онлайн учрашувлар ташкил этиш ва кенг кўламли доимий ҳамкорлик қилишга келишиб олинди.

8 июля этого года Посольство Республики Узбекистан в Королевстве Бельгия, Агентство «Узстандарт» и Министерство строительства провели видеоконференцию с представителями Европейской организации по стандартизации (CEN) г-ном Ашоком Ганешем и Эриком Марчандом.
В ходе переговоров основное внимание было уделено текущим европейским стандартам для строительной отрасли и их роли, важности стандартов в преодолении технических барьеров в торговле и развитии экономики страны, созданию качественной инфраструктуры в соответствии с европейскими и международными стандартами, строительству зданий в соответствии с мировыми стандартами и увеличению возможностей выпускаемой продукции на международном рынке, внедрению инноваций, получению технической помощи от Европейского Союза в области обучения.
На встрече было отмечено, что между Агентством «Узстандарт» и Европейской организацией по стандартизации (CEN) было подписано соглашение о сотрудничестве, которое обеспечит доступ к стандартам Европейской организации по стандартизации (CEN) и их широкое использование.
По результатам онлайн-диалога была достигнута договоренность об организации онлайн-встреч и широкомасштабного постоянного сотрудничества с техническими экспертами Европейской организации по стандартизации (CEN) по вопросам эффективного внедрения европейских стандартов.