Глобал пандемияга қарамасдан, "Ўзстандарт" агентлиги ва халқаро ташкилотлар ўртасидаги ҳамкорлик алоқалари мустаҳкамланиб бормоқда.
Мамлакатимиздаги мавжуд мувофиқликни баҳолаш, маҳсулотлар
ва хизматларнинг сертификатлаштиришга оид қонунларни халқаро меъёрий ҳужжатлар билан такомиллаштириш мақсадида Халқаро Савдо Маркази (ITC, Женева) экспертлари билан видоеконференция учрашуви бўлиб ўтди.
Учрашувда ушбу қонунлар Жаҳон Савдо Ташкилотининг “Савдодаги техник тўсиқлар тўғрисидаги” битими талаблари билан уйғунлашуви
ва такомиллашуви бўйича фикр алмашилди.
Агентлик Халқаро муносабатлар бошқармасининг хабарига кўра, июнь ойида Халқаро Савдо Маркази экспертлари мазкур қонунлар ва уларни халқаро меъёрий ҳужжатлар билан такомиллаштириш бўйича дастлабки тавсияларини юборишига
ва шунингдек, жорий йилнинг 19 июн куни “Стандартлаштириш тўғрисидаги” қонун лойиҳаси муҳокамасига бағишланган видеоконференция ўтказишга келишиб олинди.

Несмотря на глобальную пандемию, сотрудничество между агентством «Узстандарт» и международными организациями укрепляется.
Чтобы оценить существующее в стране соответствие, усовершенствовать законодательство о сертификации продукции и услуг в соответствии с международными правилами, была проведена очередная встреча с экспертами Международного торгового центра (МТЦ, Женева) в форме видеоконференции.
На мероприятии стороны обменялись мнениями о гармонизации и совершенствовании этих законов с требованиями Соглашения ВТО о технических барьерах в торговле.
По итогам мероприятия была достигнута договоренность о том, что в июне эксперты Международного торгового центра направят первоначальные рекомендации по совершенствованию этих законов и их международных норм, а также проведут 19 июня видеоконференцию для обсуждения законопроекта «О стандартизации».