Ўзбекистон Республикасининг Латвия давлатидаги элчихонаси ва “Ўзстандарт” агентлиги ҳамкорлигида GLOBAL G.A.P ташкилоти ва маҳаллий фермер хўжаликлари вакиллари иштирокида видеоконференция ташкил этилди.
Тадбирда GLOBAL G.A.P ташкилотининг Ўрта Осиё, Латвия ва Россия минтақаси координатори Эдита Страздина, Ўзбекистон Республикасининг Латвия давлатидаги Фавқулодда ва Мухтор элчиси Қадамбой Султанов ва “Ўзстандарт” агентлигининг раҳбар ходимлари иштирок этди.
Ўтказилган учрашувда мамлакатимизда GLOBAL G.A.P. ва Organic стандартларни жорий этиш сохасида олиб борилаётган ишлар, коронавирус пандемиясини салбий таъсирини юмшатиш мақсадида, махаллий ишлаб чиқарувчиларни масофадан туриб қўллаб қувватлаш, уларга GLOBAL G.A.P ва Organic ҳалқаро стандартини жорий этиш, сертификатлаштириш ва аудит жараёнларини онлайн ўтказиш, GLOBAL G.A.P. ташкилотига аъзо техник қўмиталар фаолиятини тубдан яхшилаш, миллий кадрлар тайёрлаш, қишлоқ хўжалигида стандартлаштириш сохаларини ривожлантиришга қаратилган мухим вазифалар мухокама этилди.
GLOBAL G.A.P ташкилоти эксперти Эдита Страздина томонидан мамлакатимизда сўнги 2 йил ичида Оrganic ва Global G.A.P. халқаро стандартлари талабларига мувофиқ маҳсулот ишлаб чиқариш, тартибга солиш ва мувофиқлаштириш тизимларини ривожлантирилганлиги, қишлоқ хўжалиги маҳсулотларининг сифат
ва хавфсизлик кўрсаткичларини яхшилашга алохида эътибор қаратилганлиги, экспорт географиясини кенгайтириш, шунингдек, мамлакатимизнинг органик маҳсулот ишлаб чиқариш салоҳиятидан тўлиқ фойдаланишга имконият яратилаётганлиги, бу борада хукумат томонидан бир қатор мухим қарорлар қабул қилинганлигини ва бу сохада имкониятлар юқори эканлигига алохида урғу берди.
Мамлакатимизда 21 миллион тоннадан ортиқ мева-сабзавот етиштирилади,мева-сабзавот махсулотларимиз инсон саломатлиги учун зарур бўлган турли биологик моддалар ва микроэлементлар бойлиги жиҳатидан эса дунёда етакчи ўринда туради.
Халқаро экспертнинг фикрича, минтақадаги мева-сабзавот махсулотлар мазали ва сервитаминлигини инобатга олиб, маркетинг сохасини хам ривожлантиришга алохида эътибор қаратиш, шу билан жахон бозоридаги талабларни ўрганган холда гуллар ва декоратив ўсимликлар, чорва ва паррандачилик, аква экинлар ва балиқчилик сохаларига хам Global G.A.P. халқаро стандартини жорий этиш ва бу мамлакат экспорт географиясини кенгайтиришга хизмат қилишини таъкидлаб ўтди.
Онлайн мулоқот натижасига кўра, GLOBAL G.A.P. ва Organic стандартларни самарали жорий этиш ва мувофиқликни бахолаш ишларини жадаллаштириш юзасидан кенг кўламли доимий ҳамкорлик қилишга келишиб олинди.

20 мая этого года посольство Республики Узбекистан в Латвии и агентство «Узстандарт» провели видеоконференцию с участием представителей GLOBAL G.A.P и местных фермерских хозяйств.
В мероприятии приняли участие региональный координатор GLOBAL G.A.P. по Центральной Азии, Латвии и России Эдита Страздина, Чрезвычайный и Полномочный Посол Республики Узбекистан в Латвии Кадамбой Султанов, а также высокопоставленные сотрудники агентства «Узстандарт».
На собрании обсуждены важные задачи работы в сфере внедрения GLOBAL G.A.P. и органических стандартов в нашей стране, дистанционной поддержки местных производителей с целью смягчения негативных последствий пандемии коронавируса,внедрение GLOBAL G.A.P и международного стандарта Organic, процессов онлайн-сертификации и аудита, радикально улучшить работу членов технических комитетов GLOBAL G.A.P, подготовки национальных кадров, развитие стандартизации в сельском хозяйстве.
Эксперт GLOBAL G.A.P. Эдита Страздина отметила, что в нашей стране за последние 2 года производство продукции в соответствии с требованиями международных стандартов Organic и Global G.A.P. и разработка систем производства, регулирования и координации продукции в соответствии с требованиями международных стандартов качества сельскохозяйственной продукции развита, отдельное внимание уделено на улучшение показателей безопасности качества сельскохозяйственной продукции, с особым акцентом подчеркнула, что правительство приняло ряд важных решений в этом отношении, и возможности в этой области высоки, расширение географии экспорта, а также полное использование потенциала страны для органического производства.
В нашей стране выращивается более 21 миллиона тонн фруктов и овощей, а наши фрукты и овощи являются мировыми лидерами по богатству различных биологических веществ и микроэлементов, необходимых для здоровья человека.
По мнению международного эксперта, принимая во внимание вкусность и содержание многовитаминости в овощах и фруктах в регионе, особое внимание следует уделить развитию маркетинга, включая изучение спроса на мировом рынке цветов и декоративных растений, животноводства и птицеводства, аквакультуры и рыболовства, а также отметил, что внедрение международного стандарта Global G.A.P в этих сферах послужит расширению географии экспорта этой страны.
В результате онлайн-диалога, стороны договорились о широкомасштабном продолжающемся сотрудничестве в целях ускорения эффективного внедрения GLOBAL G.A.P. и органических стандартов.