Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2018 йил 12 декабрдаги ПҚ-4059-сонли “Техник жиҳатдан тартибга солиш, стандартлаштириш, сертификатлаштириш ва метрология тизимларини янада ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори ижросини таъминлаш мақсадида “Ўзстандарт” агентлиги ва Европа Стандартлаштириш Ташкилоти (CEN) ўртасида хамкорлик битими имзоланди.
Ҳамкорлик битимининг имзоланиши натижасида, Европа Стандартлаштириш Ташкилоти (CEN) стандартларини олиш ва кенг фойдаланиш имконияти яратилди.
Европа стандартлари маҳаллий ишлаб чиқарувчиларга ўз махсулотларини Европа стандартларига мувофиқ ишлаб чиқариш, махсулотлар сифатини яхшилаш, рақобатбардошлигини ошириш ва уларни экспортга етказиб беришни кўпайтиришда хизмат қилади.
Европа Стандартлаштириш Ташкилоти (CEN) стандартлари бўйича қўшимча маълумот олиш учун “Ўзстандарт” агентлиги ёки Агентлик ҳузуридаги Стандартлар илмий-тадқиқот институтига мурожаат қилишингиз мумкин.

В целях реализации Указа Президента Республики Узбекистан от 12 декабря 2018 года № ПП-4059 «О мерах по дальнейшему развитию систем технического регулирования, стандартизации, сертификации и метрологии», агентство «Узстандарт» подписало Соглашение о сотрудничестве с Европейским комитетом по стандартизации (CEN).
В результате подписания соглашения о сотрудничестве появилась возможность получать и широко использовать стандарты Европейского комитета по стандартизации (CEN).
Эти европейские стандарты послужат местным производителям при производстве своей продукции в соответствии с европейскими стандартами, улучшая качество продукции, повышая конкурентоспособность и увеличивая их экспортные поставки.
За дополнительной информацией о стандартах Европейского комитета по стандартизации (CEN) обратитесь в агентство «Узстандарт» или в Государственный научно-исследовательский институт стандартизации, сертификации и технического регулирования (Институт стандартов) при Агентстве.