Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти (ЖССТ) маълумотларига кўра, тиббиёт ходимларини халқаро стандартларга мувофиқ ишлашга ўргатиш иқтисодий маънога эга. Соғлиқни сақлаш тизимида тиббиёт ходимлар саломатлигини яхшилаш, гендер тенгликни тарғиб қилиш, молиявий барқарорлигини қўллаб-қувватлаш орқали ушбу тизимда иш сифатини яхшилашга эришилади.
Бутун жаҳон соғлиқни сақлаш байрам куни муносабати билан, Халқаро Стандартлаштириш Ташкилоти (ISO) тиббиёт ходимлари учун клиник ўқув муҳити сифатини яхшилашга қаратилган Халқаро Семинар Битим (IWA) лойиҳасини тасдиқлади. Ушбу Битим тиббиёт ходимлари учун сифатли клиник ўқув муҳитини, бутун дунё бўйлаб тиббий стажёрлар учун клиник ўқув муҳити сифатини таъминлашга глобал ёндашувни ўз ичига олади.
Шунингдек, ўрта бўғин раҳбари даражасидаги ҳамшираларни қўллаб-қувватлашга қаратилган яна бир халкаро стандарт ишлаб чиқилмоқда.
“ИСО 22956, Соғлиқни сақлаш ташкилотларини бошқариш”
номли ушбу стандарт, беморларга йўналтирилган ходимлар учун кўрсатмалар, соғлиқни сақлаш ташкилотларига беморларнинг эҳтиёжларини қондириш учун ходимларнинг имкониятлари ва манбаларини энг яхши кўриб чиқишга ёрдам бериш учун ишлаб чиқилган.
Мазкур стандарт АҚШ миллий стандартлар институти (ANSI) раҳбарлигида ISO/TC 304 техник қўмитаси томонидан ишлаб чиқилади.
Мазкур янги халқаро стандартлар хақидаги қўшимча маълумот олиш учун “Ўзстандарт” агенгтлиги Халқаро ҳамкорлик бошқармасига ёки қуйидаги ҳаволага мурожаат қилишингиз мумкин https://www.iso.org/news/ref2499.html

По данным Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ), обучение медсестер и акушерок работе по международным стандартам имеет экономический смысл. Улучшение здоровья, содействие гендерному равенству. Поддержка финансовой устойчивости экономики представляет лишь некоторые из преимуществ хорошо функционирующей системы здравоохранения, в которой медсестры и акушерки могут использовать весь свой потенциал.
Поскольку мы отмечаем Всемирный день здоровья, с этой целью ИСО только что одобрила проект по разработке Соглашения международного семинара (IWA), предназначенного для улучшения качества среды клинического обучения медицинских работников.
Предназначенный преимущественно для медсестер и акушерок
IWA 35Качество клинических учебных сред для медицинских работников. Требования, будет содержать глобальный подход к обеспечению качества клинических учебных сред для медицинских стажеров по всему миру.
Также в разработке находится еще один стандарт ИСО, направленный на поддержку медсестер и акушерок на уровне руководства. Будущий стандарт ISO 22956Менеджмент организаций здравоохранения. Руководящие указания для персонала, ориентированного на пациента, направлен на то, чтобы помочь организациям здравоохранения наилучшим образом учитывать
и обеспечивать кадровые возможности и ресурсы в соответствии с потребностями пациентов.
Д-р Вероника Музкиз Эдвард председатель технического комитета ИСО, занимающаяся разработкой стандарта, отметила: «COVID-19 объявлен глобальной пандемией, и весь мир с уважением и признательностью относится
к медсестрам и акушеркам, которые самоотверженно сосредоточены
на обслуживании пациентов в это время. Данный стандарт признает, что медсестрам и акушеркам необходима адекватная поддержка и ресурсы, чтобы быть более эффективными, и что ориентированный на пациента подход к подбору персоналом может оказать положительное влияние на безопасность и качество ухода за пациентом».
ISO 22956 разрабатывается техническим комитетом
ИСО/ТК 304Менеджмент организаций здравоохранения, секретариат которого ведется ANSI, членом ИСО из США.