Республикада тармоқларни сифатли металлпрокат махсулоти билан таъминлаш, ҳамда қора металл прокатига ягона талабни белгилаш мақсадида, «Ўзстандарт» агентлигининг 2020 йил 7 февралдаги МТР.010:2020 – сон буйруғи билан «Қурилишда қўлланиладиган, қора металлдан тайёрланган металл махсулотлари хавфсизлиги тўғрисида»ги махсус техник регламент тасдиқланди.
Техник регламент сортли (арматура) прокати ва фасонли (қўштавр, швеллер, уголок ва махсус мўлжалланган профил) турдаги металлпрокат махсулотларга хавфсизлик талабларини белгилайди.
Техник регламентда металл махсулотларига алоҳида талаблар белгиланган:
кимёвий таркиби бўйича зарарли аралашмалар;
арматурланган прокатни тамғалашга.
Шунингдек, техник регламентда хар бир партияга махсулот тўғрисида керакли маълумотларни ўз ичига олган ҳужжат илова қилиниши керак.

В целях удовлетворения потребностей отраслей республики в качественном металлопрокате, а также установления единых требований к прокату черных металлов, с Приказом агентства «Узстандарт» от 7 февраля 2020 года, № - МТР.010:2020 утвержден специальный технический регламент «О безопасности металлургической продукции из черных металлов, применяемой в строительстве».
Технический регламент устанавливает требования безопасности на металлопродукцию из сортового (круглый, квадратный, шестигранный, полосовой) и фасонного (двутавр, швеллер, уголок и профили специального назначения) проката.
В техническом регламенте отдельно установлены требования к металлопродукции:
по химическому составу вредных примесей;
по маркировке арматурного проката.
Также в техническом регламенте обязательно является сопровождение каждой партии документом, содержащим необходимую информацию о продукции.