Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2018 йил 12 декабрдаги ПҚ-4059-сонли “Техник жиҳатдан тартибга солиш, стандартлаштириш, сертификатлаштириш ва метрология тизимларини янада ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори ижросини таъминлаш мақсадида “Ўзстандарт” агентлиги Халқаро Электротехника Комиссияси (IEC)нинг “Шериклик плюс дастури”га аъзо бўлди.
Дастурга аъзо бўлиш натижасида, Халқаро Электротехника Комиссияси (IEC)дан электротехника маҳсулотларига оид қўшимча 200 та бепул халқаро стандартлар олиш ва кенг фойдаланиш имконияти яратилди.
Ушбу халқаро стандартлар маҳаллий ишлаб чиқарувчиларга электротехника маҳсулотларини IEC стандартларига мувофиқ ишлаб чиқариш, маҳсулотлар сифатини яхшилаш, рақобатбардошлигини ошириш ва уларни экспортга етказиб беришни кўпайтиришда хизмат қилади.

В целях реализации Указа Президента Республики Узбекистан от 12 декабря 2018 года № ПП-4059 «О мерах по дальнейшему развитию систем технического регулирования, стандартизации, сертификации и метрологии», агентство «Узстандарт» стало участником программы Международной электротехнической комиссии (МЭК) «Партнерство Плюс».
В результате присоединения к программе Международной электротехнической комиссии (МЭК) появилась возможность широко использовать и получить 200 бесплатных международных стандартов на электротехническую продукцию.
Эти международные стандарты помогают местным производителям производить электротехническую продукцию в соответствии со стандартами МЭК, улучшать качество продукции, повышать ее конкурентоспособность и экспорт.