“Ўзстандарт” агентлигида Осиё Тараққиёт Банки (ADB) ҳамкорлигида озиқ-овқат маҳсулотлари хавфсизлиги бўйича халқаро консултантлар Дуглас Бирни, Корнелис Соневельд, Иддя Карунасагар билан учрашув бўлиб ўтди.
Учрашувда халқаро консултантлар томонидан озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлаш мамлакат тараққиёти, иқтисодий ва маънавий ривожланиш даражасини белгиловчи муҳим омиллардан эканлиги ва барча давлатларда иқтисодий хавфсизликнинг ажралмас таркибий қисми ҳисобланган озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлаш борасида олиб борилаётган ишларни ҳар томонлама таҳлил қилиш ва янада такомиллаштириш юзасидан назарий ва амалий таклиф ҳамда тавсиялар ишлаб чиқиш ва амалиётга тадбиқ қилиш долзарб вазифа эканлиги таъкидлаб ўтилди.
Тадбирда халқаро консултантлар юртимизда озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлаш, стандартлар ва техник регламентлар борасида олиб борилаётган ишлар ҳақида маълумотга эга бўлишди ва бу келгусидаги тадқиқот ишларини янада мазмунли бўлишига ёрдам беришига умид билдиришди.
Мазкур учрашувнинг давоми сифати “Ўзстандарт” агентлигида халқаро консултантлар ва мамлакатимиздаги озиқ-овқат махсулотлари хавфсизлигига тегишли вазирлик ва идоралар иштирокида семинар-трейнинг бўлиб ўтади.
Ўтказиладиган тадбирда озиқ-овқат маҳсулотлари хавфсизлигига оид мавзу юзасидан маърузалар тингланди.

27 ноября 2019 года в агентстве «Узстандарт» в сотрудничестве с Азиатским банком развития (ADB) состоялась встреча с международными консультантами по безопасности пищевых продуктов Дугласом Бирни, Корнелисом Соневельдом, Иддей Карунасагар.
На встрече международные консультанты обсудили теоретические и практические меры по обеспечению того, чтобы продовольственная безопасность была важным фактором, определяющим развитие страны, уровень экономического и духовного развития, а также всесторонний анализ и дальнейшее улучшение продовольственной безопасности во всех странах, разработку и реализацию теоретических и практических предложений и рекомендаций по всестороннему анализу и дальнейшему совершенствованию текущей работы, которые имеют первостепенное значение.
Международные консультанты также особо отметили информацию, представленную в отчетах о мировой продовольственной безопасности, и ситуацию в Центральной Азии, особенно в Узбекистане.
В ходе мероприятия международные консультанты узнали о работе, проводимой в Узбекистане по обеспечению продовольственной безопасности, стандартам и техническим регламентам,и надеются, что это поможет дальнейшей исследовательской работе.
28 ноября текущего года Агентство «Узстандарт» проведет учебный семинар с международными консультантами, министерствами и ведомствами, занимающимися вопросами продовольственной безопасности в стране.
На мероприятии будут представлены лекции по безопасности пищевых продуктов. Участники обменятся вопросами и ответами. В мероприятии также примет участие Умида Хакназар, международный юрист и консультант по вопросам Всемирной торговой организации.