Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2018 йил 28 ноябрдаги “Ўзбекистон Республикаси ва Франция Республикаси ўртасида икки томонлама алоқаларни кенгайтириш ва мустаҳкамлаш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПҚ-4037-сон қарори билан тасдиқланган чора-тадбирлар режасидаги топшириқлар ижросини таъминлаш мақсадида Ўзбекистон миллий метрология институти ва Франция Миллий Метрология ташкилоти (LNE) ўртасида меморандум имзоланди.
Ташқи ишлар вазирлиги ва Ўзбекистоннинг Франциядаги элчихонаси кўмагида Франция Миллий Метрология ташкилоти (LNE) билан имзоланган меморандум Франция ва Ўзбекистон давлатлари ўртасида метрология соҳасини ривожланишига хизмат қилади.
Мазкур меморандум асосида Францияда метрология соҳасида амалга оширилаётган чора-тадбирлар билан яқиндан танишиш, биргаликда илмий изланишларни олиб бориш,ҳамкорликда трейнинг-семинарлар ташкил этиш имкониятлари яратади.

В соответствии с Указом Президента «О мерах по расширению и укреплению двусторонних отношений между Республикой Узбекистан и Французской Республикой» с целью выполнения поставленных задач в плане действий утвержденный решением ПП-4037 от 28 ноября 2018 года был подписан Меморандум между Государственным предприятием «Национальный метрологический институт Узбекистана» при агентстве «Узстандарт» и Французской национальной метрологической организацией (LNE).
Меморандум, подписанный с Французской национальной метрологической организацией (LNE) при поддержке Министерства иностранных дел Узбекистана и Посольства Узбекистана во Франции, будет способствовать развитию метрологии между Францией и Узбекистаном. Меморандум предоставляет возможности для более близкого знакомства с метрологическими мерами во Франции, совместных исследований, реализации проектов, организации учебных семинаров и тренингов.