«Ўзстандарт» агентлигининг 2019 йил 11 октябрдаги 05-1073 сонли қарори билан Ўзбекистон Республикасининг Давлат стандарти O’z DSt 3413:2019 Қишлоқ хўжалигига оид ишлаб чиқаришни интеграциялашган бошқариш тизими (GLOBAL G.A.P.) стандарти қабул қилинди.
Ушбу стандартнинг қабул қилиниши истеъмолчиларга хавфсиз ва сифатли мева ва сабзавот маҳсулотларини етказиб бериш, экспорт қилиш ва жаҳон бозорларига киритиш учун кенг имкониятлар яратиб беради.
Стандартдан кўзланган асосий мақсад – бу озиқ-овқат хавфсизлиги, истеъмолчилар саломатлиги ва хавфсизлиги ҳамда атроф муҳитни муҳофаза қилишдир.
Стандартни олиш масалалари бўйича қуйидаги манзил бўйича Стандартлар институтига мурожаат қилишингиз мумкин: Тошкент ш., Чапаната кўч., 98, Телефон: (+99871) 253-85-67, Факс: (+99871) 253-71-34, e- mail: info@smsiti.uz

Решением Агентства «Узстандарт» от 11 октября 2019 года № 05-1073 в республике принят Государственный стандарт Республики Узбекистан O’zDSt 3413:2019 Интегрированная система управления сельскохозяйственным производством (GLOBALG.A.P.).
GLOBALG.A.P. – признанная международная система стандартов для обеспечения безопасности выращенной сельхозпродукции и соответствия её имеющимся качественным и техническим требованиям.
Принятие международного стандарта в качестве Государственного стандарта Республики Узбекистан предоставляет производителям сельскохозяйственной продукции большие возможности по обеспечению потребителей безопасной и качественной плодовоовощной продукцией и продвижению ее на мировые рынки.
По вопросам приобретения стандарта следует обращаться в Институт стандартов Агентства «Узстандарт»: г.Ташкент, ул.Чапаната, 98, Телефон: (+99871) 253-85-67, Факс: (+99871) 253-71-34, e-mail: info@smsiti.uz