Ёш мутахассиларни қўллаб қувватлаш ва етук илмий ходимларни тайёрлаш, илмий ишлар олиб бориш, ўлчаш натижаларини халқаро тан олинишини таъминлаш Ўзбекистон миллий метрология институтининг устувор вазифларидан ҳисобланади.
Институтнинг “Физик-кимёвий, оптик-физикавий ва ҳарорат катталикларини илмий-ишлаб чиқариш бўлими” мутахассисилари А.Анваров ва И.Абдумажидовлар жорий йилнинг 24-29 июнь кунлари Қозоғистон Республикасинининг “ҚазИнМетр” метрология институтида зичлик ва қовушқоқлик ўлчаш воситаларини калибрлаш ва ноаниқлигини баҳолаш бўйича ўқув-амалиёти мобайнида ўз малакаларини оширдилар.
Ўқув-амалиёти давомида зичлик ва қовушқоқлик ўлчаш воситаларини калибрлаш ва ноаниқлигини баҳолаш жараёни ўзлаштирилди. Шунингдек, “ҚазИнМетр” институтидаги зичлик бирлиги давлат эталони, кинематик қовушқоқлик бирлиги давлат эталони билан яқиндан танишилди.
Бундан ташқари, ўқув-амалиёти давомида суюқлик зичлиги бўйича икки томонлама солиштириш ишлари амалга оширилди. “ҚазИнМетр” институти мутахассислари билан жорий йил якунига қадар зичлик ва қовушқоқлик ўлчаш воситаларини солиштиришни халқаро доирада, яъни КООМЕТ доирасида расмийлаштирган ҳолда ўтказиш,
30сентябрдан 3октябргача ўтказиладиган “Масса ва унга боғлиқ катталиклар” ТҚ 1.6 техник қўмитасидаэса иккала тамонни қизиқтирган саволларни йиғилиш қатнашчиларибилан биргаликда муҳокама қилиш келишиб олинди.
Ўқув-амалиёти якуни бўйича Ўзбекистон миллий метрология институти мутахассисларига малака оширилганликларини тасдиқловчи серитификатлар тақдим этилди.

Поддержкамолодых специалистов и подготовка полноценных научных работников, проведение научных работ, обеспечение международного признания результатов измерений являются приоритетными задачами Узбекского национального института метрологии.
Специалисты “Научно-производственного отдела физико-химических, оптико-физическихитемпературных величин”УзНИМ Афзалхон Анваров и Исломжон Абдумажидов24-29 июня текущего года повысили квалификацию в ходе учебно-практических занятий по калибровке средств измерений плотности и вязкости и оценке неопределённости в институте метрологии“КазИнМетр” в городеНур-СултанРеспублики Казахстан. На протяжении учебно-практических занятий освоен процесс калибровки средств измерений плотности и вязкости и оценка неопределённости. Также, в“КазИнМетр”епроведено ознакомление с государственным эталоном единицы плотности, государственным эталоном единицыкинематической вязкости.
Кроме того, в ходе учебно-практических занятий осуществлена работа по двустороннему сличению плотности жидкости. Достигнута договорённость до конца текущего года вместе со специалистами института “КазИнМетр” провести на международном уровне, т.е. с оформлением в рамках КООМЕТсличения средств измерений плотности и вязкости, а в техническом комитете ТК 1.6 “Масса и связанные с ней величины”, который будет проводиться с 30 сентября по 3 октября,обсудить совместно с участниками заседания вопросы, интересующие обе стороны.
Также изучены работы по калибровке образцовых ареометров с помощью устройства для определения плотности путём гидростатического взвешивания и планируется запустить в лаборатории УзНИМ данное устройство.
По итогам учебно-практических занятий специалистам УзНИМ выданы серитификаты, подтверждающие повышение их квалификации.