2019-2020 йилларда “Ўзстандарт” агентлиги ва Беларусь Республикаси Давлат стандартлаштириш қўмитаси ўртасидаги Ҳамкорлик дастурини амалга ошириш доирасида жорий йил 29 май куни “Газ аралашмаларининг сертификатлаштирилган стандарт намуналаридан фойдаланган ҳолда ўлчаш натижаларининг метрологик кузатилувчанлиги” мавзусида видеоконференц-алоқа режимидаги семинар ташкил этилди.
БелГИМ томонидан сектор бошлиғи – А.М. Мирончик ушбу семинарни бошқарди.
Ушбу семинарда 20дан ортиқ Ўзбекистон Миллий метрология институти мутахассислари, шу жумладан “Аккредитация маркази”нинг мутахассислари ҳам иштирок этдилар.
Маълумот учун: Стандарт намуна – бу белгиланган тартибда тасдиқланган, унинг хоссаси ва/ёки таркибини тавсифлайдиган битта ёки ундан кўп катталикларнинг белгиланган қийматларига эга бўлган модда намунаси кўринишидаги ўлчаш воситаси.
Ушбу семинарда газ аралашмалари таркибининг сертификатлаштирилган стандарт намуналари ёрдамида газаналитик ўлчаш воситаларининг метрологик кузатилувчанлиги ўрнатиш масалалари муҳокама қилинди. Шунингдек газ аралашмаларининг метрологик тавсифларини ўрнатиш масалалари, уларнинг бир жинслилигини, барқарорлигини ва ҳ.к. аниқлаш усуллари ҳам кўриб чиқилди.

В рамках реализации Программы сотрудничества между Государственным комитетом по стандартизации Республики Беларусь и Агентства «Узстандарт» на 2019 - 2020 годы 29 мая текущего года был организован семинар в режиме видеоконференц-связи на тему «Метрологическая прослеживаемость результатов измерений с использованием сертифицированных стандартных образцов газовых смесей».
Со стороны БелГИМ, лектором данного семинара являлся начальник сектора – А.М. Мирончик
В данном семинаре приняли участие более 20 специалистов ГП «УзНИМ», включая специалиста с ГУП «Центр по аккредитации».
Справочно: Стандартный образец – это средство измерений в виде образца вещества с установленными значениями одной или более величин, характеризующими его состав и/или свойство, утвержденное в установленном порядке.
В данном семинаре обсуждались вопросы установления метрологической прослеживаемости газоаналитических средств измерений с помощью сертифицированных стандартных образцов состава газовых смесей. Так же были рассмотрены вопросы установления метрологических характеристик газовых смесей, способы определения их