2016 йилнинг 22 июл куни “Ўзстандарт” агентлигининг катта мажлислар залида “Ўзстандарт” агентлигида, Аккредитация Кенгаши сертификатлаштириш идораларининг 2016 йил 1 ярим йиллик фаолияти якунларига бағишланган кенгайтирилган йиғилиши ўтказилди.
Йиғилишда «Ўзстандарт» агентлигининг бошқарма ва бўлимлари раҳбарлари, Республика синов ва сертификатлаштириш маркази ва унинг ҳудудий синов ва сертификатлаштириш марказлари, Метрология хизматлари кўрсатиш маркази, Миллий эталонлар маркази, Ахборот-маълумот маркази, Стандартлаштириш, метрология ва сертификатлаштириш илмий-тадқиқот институти, сертификатлаштириш идоралари ҳамда Давлат санитария эпидемиология назорати марказлари синов мажмуалари раҳбарлари қатнашдилар.
Кун тартибининг биринчи масаласида - 2016 йилнинг I-ярим йиллик давомида аккредитация ва инспекция назорати бўйича амалга оширилган ишлар, муаммолар ва келгусидаги режалари кўриб чиқилди.
Кун тартибининг иккинчи масаласида - “Мувофиқликни баҳолаш органлари фаолиятида техник регламентларни роли тўғриси”да «Donmahsulotlari Iichm» МЧЖ директори, Д.А.Гафурова сўзга чиқди.
Кун тартибининг учинчи масаласида – Сертификатлаштириш идораларининг 2016 йилнинг I-ярим йиллиги давомида амалга оширилган ишлари, мавжуд муаммолар ва уларни ечими тўғрисида музокаралар олиб борилди.
Сўнгра соҳага оид мавжуд муаммоларни бартараф этиш бўйича қатор масалалар белгилаб олинди.
Ходимларни сертификатлаштириш бўйича амалга оширилган ишлар ва галдаги вазифалар тўғрисида. СМСИТИ бўлим бошлиғи, А. Аллаберганова ахборот берди.
Шундан сўнг, "Мувофиқликни баҳолаш тўғрисида"ги Ўзбекистон Республикаси Қонунини амалиётга жорий этишда амалга оширилган ишлар тўғрисида бошқарма бошлиғи, О.З. Тохиров маълумот берди.

22 июля текущего года в большом зале заседаний агентства «Узстандарт» состоялось расширенное заседание Совета по аккредитации, посвященное итогам деятельности в области аккредитации и сертификации за первое полугодие 2016 года.
В работе заседания приняли участие руководители управлений и отделов агентства «Узстандарт», а также руководители аккредитованных органов по сертификации продукции (услуг) и аккредитованных испытательных лабораторий (комплексов), «Республиканского центра испытаний и сертификации» и его региональных центров испытаний и сертификации, Центра оказании метрологических услуг, Центра национальных эталонов, Информационно-справочного центра, Научно исследовательского института стандартизации метрологии и сертификации, Государственного центра по надзору санитарии-эпидемиологии.
Первым вопросом согласно повестке дня были рассмотрены итоги деятельности в области аккредитации и инспекционного контроля за первое полугодие 2016 года, обсуждены имеющиеся проблемы и определены планы на перспективу.
Далее с презентацией на тему «Роль и значение технических регламентов в деятельности органов по оценке соответствия» выступила директор ООО «Don mahsulotlari Iichm» Гафурова Д.А.
Следующим вопросом по повестке дня рассмотрены итоги деятельности аккредитованных в республике органов по сертификации продукции (услуг) за первое полугодие 2016 года, а также обсуждены имеющиеся проблемы и пути и решения.
Далее выступила начальник отдела НИИСМС агентства "Узстандарт" - Аллаберганова А.С., которая представила информацию о проделанной работе в области сертификации персонала, а также озвучила предстоящие задачи.
В заключение к сведению участников заседания представлена информация о проделанной работе по внедрению в практику Закона Республики Узбекистан «Об оценке соответствия».