Жорий йилнинг 18-20 июл кунлари “Ўзстандарт” агентлиги  “Маҳсулотни экспорт қилишга кўмаклашиш бюроси” мутахассислари “Замонавий экспорт маркетинг воситалари орқали Европа Иттифоқи давлатлари  бозорига  маҳсулотларни  йўналтириш” мавзусидаги ўқув семинарда иштирок этишди. Мазкур семинар   Бирлашган  Миллатлар Ташкилотининг (БМТ) Ривожланиш Дастури томонидан ташкил этилди.
Семинар давомида иштирокчилар Европа Иттифоқининг савдо тузулмаси ва тадбиркорлик  фаолияти  билан  танишдилар,  ҳамда ўзларининг  иш фаолиятида зарур  бўлган бозор муносабатларига оид маълумотлар, кўникмаларни таҳлил қилиш орқали  ўзларининг билим ва малака кўникмаларини оширдилар.
Семинарни Голландиядан таклиф қилинган халқаро экспертлар Ф. Янссен ва А. Ландсмеер олиб боришди. Шунингдек, семинарда давлат органлари, ҳамда Ўзбекистон бизнес ассоциацияси вакиллари иштирок этдилар. Семинар якунида иштирокчиларга сертификатлар тақдим этилди.

В период с 18 по 20 июля текущего года специалисты Бюро по содействию экспорту продукции агентства «Узстандарт» приняли участие в семинаре-тренинге на тему «Современные инструменты экспортного маркетинга для продвижения продукции на рынки стран Европейского Союза», организованном Европейской экономической комиссией ООН (ЕЭК ООН) при поддержке Проекта ПРООН «Содействие развитию торговли» для представителей государственных органов и бизнес ассоциаций Узбекистана.
С докладами и презентациями на семинаре-тренинге выступили международные эксперты из Голландии: Ф. Янссен и А. Ландсмеер, которые ознакомили слушателей с информацией о торговых структурах и деловой практике в странах Европейского союза. Участники семинара, также, получили навыки по сбору и анализу информации о рынке и последующему формированию выводов о потенциальных возможностях своей отрасли/компании.