“Ўзстандарт” агентлиги, “Ўзбекозиқовқат-холдинг” ҳамда қишлоқ ҳўжалиги маҳсулотларини экспорт қилиш бўйича бизнес вакилларидан иборат делегация жорий йил 8-9 апрел кунлари Тожикистон Республикасининг Душанбе шаҳрида “Бирлашган Миллатлар ташкилоти Европа Иқтисодиёт Комиссиясининг қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари учун тижорат стандартларини (ЕЭК ООН) тадбиқ қилиш бўйича Марказий Осиё минтақавий ишчи гуруҳ йиғилишида иштирок этди.
Ўзбекистон делегацияси томонидан қуритилган қовунга халқаро стандарт лойиҳаси ва ушбу стандартга изоҳли маълумотлар тақдимоти намойиш этилди. Ушбу стандарт лойиҳаси жорий йилда Женева шаҳриди бўлиб ўтадиган БМТ нинг Европа Иқтисодиёти Комиссиясининг навбатдаги йиғилишида қабул қилиш учун тақдим этилади.
Маълумот учун: ЕЭК ООН стандартлари халқаро савдони ривожланишига, юқори сифатли маҳсулотларни ишлаб чиқаришга йўналтирилган бўлиб, ишлаб чиқарувчилар, савдо ташкилотлар ҳамда импортёр ва экспортёр корхоналари томонидан қўлланилади. Ушбу стандартлар халқаро ташкилотлар томонидан тан олинган бўлиб, қишлоқ хўжалиги маҳсулотларидан янги узилган, қуритилган ва қуруқ мева ва сабзавотлар, уруғли картошка, гўшт, тухум ва тухум маҳсулотларини ўз ичига олган.

Делегация от Республики Узбекистан в составе представителей агентства «Узстандарт», «Узбекозиковкат-холдинг» а также бизнес организации-экспортеров сельскохозяйственной продукции, приняла участие 8-9 апреля 2019 года в Душанбе на заседании Центрально-азиатской региональной рабочей группы по продвижению коммерческих стандартов Европейской экономической комиссии Организации Объеденных Нации (ЕЭК ООН) на сельхозпродукцию.
В частности делегацией Узбекистан представлен проект международного стандарта на сушеную дыню а также пояснительный плакат к стандарту. Данный проект стандарта будет представлен для утверждения в Европейскую Экономическую Комиссию ООН, на очередной заседании в Женеве в июне месяце текущего года.
Справочно: Стандарты ЕЭК ООН содействуют развитию торговли, стимулируют производство высококачественной продукции и используются правительственными организациями, производителями, торговцами, импортёрами и экспортёрами, признаются со стороны международных организаций и охватывают широкий круг сельскохозяйственных товаров, включая свежие, сухие и сушёные фрукты и овощи, семенной картофель, мясо, срезанные цветы, яйца и яичные продукты.