Аввал хабар берганимиздек, “GLOBAL G.A.P стандартларини жорий этишнинг афзалликлари” мавзусидаги халқаро семинари Самарқанд вилоятида ҳам давом эттирилди.
Машғулот жараёнларида GLOBAL G.A.P ташкилотининг Ўрта Осиё, Латвия ва Европа минтақаси координатори Э.Страздина, Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Тараққиёт дастури “Савдо ривожланишига кўмаклашиш” лойиҳаси координатори К.Нуриддинов, “Ўзстандарт” агентлигининг илмий-тадқиқот институти директори Ғ.Ғозиев, халқаро муносабтлар бошқармаси мутахассиси Ё.Бегматов ҳамда Самарқанд синов ва сертификатлаштириш маркази раҳбар ва мутахассислари фермар хўжаликлари раҳбарлари томонидан берилган саволларга жавоб берди.
Семинарда билдирилган назарий билимлар амалий машғулот тарзида давом эттирилди. Иштирокчилар ҳудуддаги “AGRO EKO FRUITS”, “NURSHODBEK AGRO” хўжалик майдонларида бўлиб, зарурий тавфсияларни бердилар.

Как мы сообщали ранее, в Самаркандской области продолжается международный семинар «Преимущества внедрения стандартов GLOBAL G.A.P ».
Координатор организации GLOBAL GAP в Центральной Азии, Латвии и в европейском регионе Е.Страздина, координатор проекта программы содействия развитию торговли ООН К.Нуриддинов, директор научно-исследовательского института агентства «Узстандарт» Г.Гозиев, специалист по международным отношениям Егет Бегматов, а также руководители и специалисты Самаркандского центра испытаний и сертификации ответили на вопросы фермеров.
Теоретические знания, представленные на семинаре, были продолжены в качестве практического упражнения. Участники посетили сельскохозяйственную территорию «AGRO ECO FRUITS», «NURSHODBEK AGRO» и дали необходимые рекомендации.