2019 йил 5 февралдан 7 февралгача Германия Федератив Республикасининг Брауншвейг шаҳрида Давлат метрология муассасаларининг Евро-осиё ҳамкорлиги (КООМЕТ) доирасида Германия Федератив физика-техника институти (PTB) томонидан ташкил қилинган “ISO/IEC 17025 халқаро стандарти янги версиясининг янгиланган талабларини ММИ/МИ сифат менежменти тизимига жорий этиш” мавзусида семинар бўлиб ўтди. Мазкур халқаро анжуманда Ўзбекистон миллий метрология институти бош мутахассиси Марат Юнусов иштирок этди.
Семинарда PTB тренерлари гуруҳи ISO/IEC 17025 “Синов ва калибрлаш лабораторияларининг лаёқатлилигига қўйиладиган умумий талаблар” халқаро стандартининг версиялари ўртасидаги асосий фарқларни таъкидлади. Миллий метрология институтлари ва КООМЕТ иштирокчи-давлатларининг тайинланган институтлари вакиллари фикр алмашиб, стандартнинг янги версиясини жорий этиш бўйича ўз фикрларини билдирди.

В период с 5 по 7 февраля 2019 года в городе Брауншвейг, Федеративная Республика Германия, в рамках Евро-Азиатского сотрудничества государственных метрологических учреждений (КООМЕТ) состоялся семинар «Внедрение обновленных требований новой версии ISO/IEC 17025 в систему менеджмента качества НМИ/НИ», организованный Федеративным физико-техническим институтом Германии (PTB), в котором принял участие главный специалист Узбекского национального института метрологии Марат Юнусов.
На семинаре, группа тренеров PTB озвучила ключевые отличия между версиями международного стандарта ISO/IEC 17025 «Общие требования к компетентности испытательных и калибровочных лабораторий». Представители национальных метрологических институтов и назначенных институтов государств-участников КООМЕТ обменялись мнениями и представили сове видение касательно внедрения новой версии стандарта.