Ўзбекистон миллий метрология институти (ЎзММИ) ҳамда Босния ва Герцеговина миллий метрология институти (IMBiH) ўртасидаги Ўзаро англашув меморандумини амалга ошириш доирасида 2018 йил 23 декабрдан 26 декабргача даврда Тошкент шаҳрида ЎзММИ раҳбарияти ва IMBiH директори жаноб Зияд Дземич ўртасида ишга оид учрашув бўлиб ўтди.
IMBiH қуйидаги халқаро ва ҳудудий ташкилотлар аъзоси ҳисобланади:
Халқаро ўлчов ва тарозилар бюроси (BIPM) / Ўлчов ва тарозилар бош конференцияси (CGPM) – 2011 йилдан ассоциацияланган аъзо;
Метрология соҳасидаги тадқиқотлар бўйича Европа дастури (EMRP) – 2013 йилдан аъзо;
Миллий метрология институтлари Европа ассоциацияси (EURAMET) – 2009 йилдан аъзо;
Халқаро асиллик (пробирная) лабораториялар ассоциацияси (IAAO) – 2010 йилдан кузатувчи;
Халқаро қонунлаштирувчи метрология ташкилоти (OIML) – 1997 йил мартдан муҳбир-аъзо;
Қонунлаштирувчи метрология бўйича Европа ҳамкорлиги (WELMEC) – 2009 йилдан ассоциацияланган аъзо.
Ишга оид учрашув ЎзММИ лабораторияларининг жорий этилган сифат менежменти тизими, ходимларнинг техник билим даражаси ҳамда лабораторияларнинг калибрлаш ва ўлчаш имкониятларга доир фаолияти билан танишишга қаратилди.
Томонлар Ўзбекистон Республикаси ҳамда Босния ва Герцеговина миллий метрология институтлари илғор ходимларининг тажриба ва техник билим алмашиши, икки томонлама амалиёт ва тренинглар ўткзиш, шунингдек лабораториялараро солиштиришларда, шу жумладан ҳудудий метрология ташкилотлари доирасида, биргаликда иштирок этиш тўғрисидаги келишувларга эришди.
Республиканинг калибрлаш хизматларига бўлган эҳтиёжларининг таҳлилини ҳисобга олган ҳолда, метрологиянинг масса ва у билан боғлиқ катталиклар (масса, босим), термометрия ва иссиқлик физикаси, электр ва магнетизм каби соҳаларини ривожлантиришга алоҳида эътибор қаратилмоқда.
ЎзММИ лабораторияларининг, муҳим жиҳатлари ҳозирги пайтда келишиш босқичида бўлган, Миллий ўлчаш эталонларининг ҳамда миллий метрология институтлари томонидан бериладиган калибрлаш ва ўлчаш натижаларининг ўзаро эътироф этилиши тўғрисидаги келишувда (CIPM MRA) фаол иштирок этишига эришишга қаратилган Ҳамкорлик дастурининг имзоланиши учрашув натижаси бўлади.

В рамках реализации Меморандума о взаимопонимании между Узбекским национальным институтом метрологии (УзНИМ) и Национальным метрологическим институтом Боснии и Герцеговины (IMBiH), в период с 23 по 26 декабря 2018 года в городе Ташкент состоялась рабочая встреча руководства УзНИМ и директора IMBiH г-на Зияда Дземич.
IMBiH является членом в международных и региональных организациях
Международное бюро мер и весов (BIPM) / Генеральная конференция мер и весов (CGPM) – ассоциированный член с 2011;
Европейская программа по исследованиям в метрологии (EMRP) - член с 2013;
Европейская ассоциация национальных метрологических институтов (EURAMET) - член с 2009;
Международная ассоциация пробирных лабораторий (IAAO) – наблюдатель с 2010;
Международная организация по законодательной метрологии (OIML) – член-корреспондент с марта 1997;
Европейское сотрудничество по законодательной метрологии (WELMEC) – ассоциированный член с 2009.
Рабочая встреча направлена на ознакомление с деятельностью лабораторий УзНИМ в части внедренной системы менеджмента качества, уровня технических знаний персонала и калибровочных и измерительных возможностей лабораторий.
Стороны достигли договоренности об обмене опытом и техническими знаниями передовых сотрудников национальных метрологических институтов Республики Узбекистан и Боснии и Герцеговины, двустороннем проведении стажировок и тренингов, а также совместном участии в межлабораторных сличениях, в том числе в рамках региональных метрологических организаций.
С учетом проведенного анализа потребностей республики в калибровочных услугах, особое внимание уделяется развитию таких областей метрологии как масса и связанные с ней величины (масса, давление), термометрия и теплофизика, электричество и магнетизм.
Результатом встречи станет подписание Программы сотрудничества, нацеленной на достижение активного участия лабораторий УзНИМ в Договоренности о Взаимном признании национальных измерительных эталонов и результатов калибровки и измерений, выдаваемых национальными метрологическими институтами (CIPM MRA), ключевые аспекты которой находятся на этапе согласования в настоящее время.