Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Техник жиҳатдан тартибга солиш,стандартлаштириш, сертификатлаштириш ва метрология тизимларини янада ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги 2018 йил 12 декабрда 4059-сонли Қарори қабул қилинди. Қарорга асосан Стандартлаштириш, метрология ва сертификатлаштириш илмий-тадқиқот институти ҳамда “Ахборот-маълумот маркази” давлат корхонаси негизида янги “Стандартлаштириш, сертификатлаштириш ва техник жиҳатдан тартибга солиш илмий-тадқиқот институти” ташкил этилди.
Қарор билан илмий лаборатория тадқиқотлари натижаларига асосланган миллий стандартларни ишлаб чиқиш ва қабул қилиш имконияти яратилади ва жаҳон стандартлари талаблари билан уйғунлаштирилади, Бундан ташқари, Институтни стандартлаштириш, сертификатлаштириш ва техник жиҳатдан тартибга солиш соҳасида кадрлар малакасини ошириш ва қайта тайёрлаш бўйича таянч ташкилот этиб белгиланиши стандартларни қабул қилишда, қабул қилинган стандартлар бўйича маҳсулотларни синаш усулларини жорий қилишда ягона ёндошувни йўлга қўйилади. Бу билан лабораторияларда бир хил маҳсулотни синаш ишлари амалга оширилганда турли натижалар келиб чиқмаслигининг олди олинади.
Шунингдек, қабул қилинган Қарорда “Йўл харита”га асосан институт базасида замонавий Кампус[i] ташкил этиш кўзда тутилган бўлиб, унга кўра соҳа бўйича нафақат республикамиз иқтисодиёт тармоқлари мутахассислари малакасини ошириш учун барча шароитлар, жумладан инфраструктурани яратиш кўзда тутилган. Ушбу лойиҳани 2019-2020 йиллар давомида бажариш учун 9,05 млн. АҚШ доллари миқдорида Жаҳон банки билан тегишли шартномалар имзоланган. Бир йилда 2700 нафар тингловчи малака ошириши учун мўлжалланган институтда эндиликда лойиҳа натижасига кўра 5300 нафаргача тингловчи малака ошириш имконияти яратилади.
Ички ва ташқи бозордаги маҳсулотларнинг хавфсизлиги, сифати ва рақобатбардошлигини таъминлашнинг муҳим элементларидан бири бўлиб давлатнинг ривожланган стандартлаштириш тизими ҳисобланади. Маҳаллий ишлаб чиқарувчилар учун халқаро ва хорижий давлатлар стандартларини қабул қилиш ва жорий қилишда ягона давлат талабларининг мавжуд эмаслиги тадбиркорлик субъектлари учун ноқулайликлар келтириб чиқараётган эди. Қарор билан тасдиқланган “Йўл харита”сининг тегишли бандига асосан халқаро стандартларини қабул қилиш ва қўллаш тартибини ишлаб чиқиш кўзда тутилган.
Шунингдек қабул қилинган Қарорда Техник қўмиталар (ТК)[ii] фаолиятига ҳам аниқ вазифалар белгилаб берилган. Ўтган йиллар давомида бир турдаги маҳсулотларни ишлаб чиқишда такрорланишларнинг олдини олиш мақсадида соҳалар кесимида ташкил этилган стандартлаштириш бўйича техник қўмиталарнинг фаолияти салбий баҳоланган эди. Эндиликда эса Қарор билан техник қўмиталарнинг фаолияти уларнинг самарадорлигига қараб рағбатлантириш механизмини жорий этиш орқали қайта ташкил этилади.
Ҳозирги кунда қабул қилинган стандартларнинг жаҳон стандартлари билан уйғунлашганлик паст даражадалиги инобатга олиб, 2021 йил якунига қадар 47 % га ошириш белгиланган.
Қарор маҳаллий маҳсулотлар сифати ва рақобатбардошлигини ошириш орқали экспорт географиясини кенгайтириш халқаро ташкилотлар билан ўзаро ҳамкорлик қилишга қаратилган.
[i] Кампус – “институт шахарча”. Кампус- соҳа бўйича мутахассислар малакасини ошириш учун барча шароитлар яратиш, жумладан, ўқув-тадқиқот лабораторияси, онлайн-кутубхона, меҳмонхона ва ошхона каби инфратузилма.
[ii] Стандартлаштириш бўйича техник қўмита (ТК) - муайян фаолият соҳасида маъмурий идоралар ва жисмоний шахсларнинг миллий, давлатлараро ва халқаро стандартлаштириш бўйича ишларни амалга ошириш учун ҳамкорлик шакли.

Принято постановление Президента Республики Узбекистан за №ПП-4059 от 12 декабря 2018 года “О мерах по дальнейшему развитию систем технического регулирования, стандартизации, сертификации и метрологии”. На основании постановления на базе Научно-иследовательского института стандартизации, метрологии и сертификации и информационно-справочного центра организован новый “Научно-исследовательский институт стандартизации, сертификации и технического регулирования”.
На базе института будет создана базовая организация по подготовке и переподготовке специалистов в области стандартизации, сертификации и технического регулирования института. Постановление позволит разработать и принять национальные стандарты на основе результатов научных лабораторных исследований и они будут гармонизированы с требованиями мировых стандартов. Будет сформирован и установлен единый подход к внедрению методов тестирования продукции в соответствии с принятыми стандартами. Таким образом, будут исключены ситуации, когда лаборатории получают различные результаты при лабораторных испытаниях одного и того же продукта.
Постановление также предусматривает создание на базе института современного кампуса[i], где будет сформирована инфраструктура и созданы условия для профессионального развития специалистов экономической сферы республики. Соглашение о реализации проекта в размере 9,05 млн долларов США подписано с Всемирным банком. Реализацию проекта планируется осуществить в период 2019-2020 годы. В институте, рассчитанном на 2700 слушателей в год, реализация проекта предоставит возможность повысить свою квалификацию 5300 слушателям ежегодно.
Одним из важнейших элементов обеспечения безопасности, качества и конкурентоспособности продукции на внутреннем и внешнем рынках является передовая государственная система стандартизации. Отсутствие единых государственных требований к отечественным производителям по принятию и внедрению международных и зарубежных стандартов создает ряд неудобств для хозяйствующих субъектов. Предполагается разработать процедуру принятия и применения международных стандартов в соответствии с соответствующим пунктом “дорожной карты”, утвержденной постановлением.
Постановление также определяет конкретные задачи для функционирования технических комитетов (ТК)[ii]. За последние годы деятельность технических комитетов по стандартизации была оценена в негативном ключе, новые меры позволят избежать дублирования при разработке одного продукта. Постановлением технические комитеты будут реорганизованы путем внедрения механизма стимулирования для повышения эффективности их деятельности.
Учитывая низкий уровень гармонизации принятых стандартов по отношению к мировым стандартам, ожидается, что к концу 2021 года он увеличится на 47%.
Постановление направлено на расширения географии экспорта местной продукции за счет повышения ее качества и конкурентоспособности, а также предусматривает углубление сотрудничества с международными организациями.
[i] Кампус – “ институтский городок”. Это обособленная территория со всей необходимой для деятельности инфраструктуры, включая учебные корпуса, научные лаборатории, онлайн-библиотеку, гостиницу и столовую.
[ii] Технические комитеты по стандартизации - установленная национальным органом по стандартизации форма сотрудничества в целях организации и проведения работ в области национальной, региональной и международной стандартизации.