Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Техник жиҳатдан тартибга солиш, стандартлаштириш, сертификатлаштириш ва метрология тизимларини янада ривожлантириш бўйича чора-тадбирлари тўғрисида”ги Қарорида 2019-2021 йилларда 42 та техник регламентни ишлаб чиқилишини кўзда тутадиган техник регламентларни ишлаб чиқиш бўйича Дастур тасдиқланди.
Техник регламентлар – инсон ҳаёти ва соғлиғи, юридик, жисмоний шахсларнинг ва давлат мол-мулки хавфсизлигини, шунингдек атроф-муҳит муҳофаза қилинишини таъминлаш мақсадида қабул қилинади.
Мазкур Дастур доирасида озиқ-овқат маҳсулотлари, маиший кимё ва ювиш воситалари, болалар учун ўйинчоқлар, парфюмерия, лак-бўёқлар, мебеллар ва бошқалар каби ижтимоий аҳамиятга эга бўлган иқтисодиет соҳалари учун техник регламентлар қабул қилиниши кўзда тутилган.
Таъкидлаш жоизки, техник регламентнинг талаблари барча юридик ва жисмоний шахслар учун мажбурий ҳамда маҳсулот учун барча хавфсизлик талабларини битта хужжатда ўз ичига олади, бу эса ишлаб чиқарувчиларга маҳсулот сифати ва хавфсизлигини таъминлашга қулайлик яратади.
Техник регламентларни ишлаб чиқишда халқаро ташкилотлар, Осиё (Япония, Корея) ва Европа (Европа иттифоқи) мамлакатларининг тажрибасини ўрганиш асосида амалга оширилади. Регламентларда истеъмолчиларнинг касалликлардан, жиддий асоратлари ва шикастланишларини, токсикологик кўрсаткичлари, зарарли моддалар мавжудлиги, жароҳатларнинг олдини олиш ва бошқалар бўйича чекловлар белгиланади.
Шунингдек, техник регламентлар талабларини амалга ошириш учун корхоналарга амалий ёрдам кўрсатишни таъминлаш ва ушбу техник регламентларга асосан хавфсизлиги юқори бўлган маҳсулотларни сертификатлаш ҳамда уларни мониторинг қилиш назарда тутилган.

Постановлением Президента Республики Узбекистан «О мерах по дальнейшему развитию систем технического регулирования, стандартизации, сертификации и метрологии» утверждена Программу разработки технических регламентов, предусматривающая разработку 42 технических регламента в период 2019-2021 годы.
Технические регламенты принимаются в целях защиты жизни и здоровья граждан, имущества физических или юридических лиц, государственного или муниципального имущества, охраны окружающей среды.
В рамках данной программы предусмотрено принятие технических регламентов в отношении таких социально значимых отраслей экономики как пищевая продукция, бытовой химия и моющие средства, детские игрушки, парфюмерия, лакокрасочная продукция, мебель и другие.
Следует отметить, что требования технических регламентов являются обязательным для всех юридических и физических лиц, и включают в себя все требования безопасности в отношении той или иной продукции в одном едином документе, что создает удобства производителям в обеспечении качества и безопасности производимой ими продукции.
Разработка технических регламентов будет осуществляется на основе изучения практики международных организаций и развитых стран Азии (Япония, Корея) и Европы (страны Евросоюза) в данной сфере. Регламентами будут установлены ограничения по показателям токсичности, наличия вредных веществ, травмобезопасность и др., направленные на предотвращение возможных заболеваний, тяжелых осложнений и травм потребителя.
Также, предусматривается оказание предприятиям практической помощи по внедрению технических регламентов, и мониторинг их выполнения при сертификации продукции, к безопасности которой устанавливаются обязательные требования, на основании данных технических регламентов.