Вазирлар Маҳкамасининг 2014 йил 30 июлдаги 207-сонли қарори билан тасдиқланган «2014-2018 йилларда техник регламентларни ишлаб чиқиш дастурига» мувофиқ «Ўзстандарт» агентлигида «Спорт инвентарлари ва жиҳозларининг хавфсизлиги тўғрисида»ги умумий техник регламент лойиҳасини экспертизадан ўтказиш бўйича техник жиҳатдан тартибга солиш соҳасидаги Эксперт аъзоларининг навбатдаги йиғилиш бўлиб ўтди.
Умумий техник регламент лойиҳаси Жисмоний тарбия ва спорт вазирлиги томонидан ишлаб чиқилган, ҳамда тегишли вазирлик ва идоралар билан келишилган.
Йиғилишда Жисмоний тарбия ва спорт, Соғлиқни сақлаш вазирликлари, Савдо-саноат палатаси, Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги, Интеллектуал мулк агентлиги, Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги, Миллий олимпия қўмитаси, ИИВ ЁХХБдан мутахассислари иштирок этдилар.
Учрашувда комиссия аъзолари томонидан бир қатор таклиф ва камчиликлар берилди, жумладан регламент лойиҳасини ҳалқаро талаблар билан мувофиқлаштириш, шунингдек техник регламентни қўлланиш тартиблари, атама ва белгиланишлар, шунингдек спорт инвентарлари рўйхати кўриб чиқилди.
Берилган таклиф ва камчиликлар кўриб чиқилгандан сўнг, умумий техник регламент лойиҳаси ўрнатилган тартибда Вазирлар Маҳкамасига тасдиқлаш учун киритиладиган бўлди.

В агентстве «Узстандарт» 27 ноября 2018 года проведено очередное заседание Экспертной комиссии в области технического регулирования по экспертизе проекта Общего технического регламента «Требования безопасности к спортивному оборудованию и инвентарю».
Проект технического регламента разработан Министерством физической культуры и спорта в соответствии с «Программой разработки технических регламентов на 2014-2018 годы», утвержденной постановлением Кабинета Министров от 30 июля 2014 года №207 ,и согласован с заинтересованными министерствами и ведомствами.
В работе Экспертной комиссии приняли участие специалисты  Министерства физической культуры и спорта, Минздрава, ТПП, Минтруда, Агентства по интеллектуальной собственности, Министерства Высшего и среднего образования, Национального олимпийского комитета, ГУПБ МВД РУз и др.
В ходе обсуждения проекта со стороны членов комиссии были даны предложения и замечания  по приведению проекта в соответствие с международными требованиями, в части объектов распространения технического регламента, терминов и определений, а также перечня спорт инвентаря.
После устранения замечаний, проект будет направлен в установленном порядке для утверждения Кабинет Министров.