“Ўзстандарт” агентлиги ва Германиянинг Физика-техник федерал институти ўртасидаги “Марказий Осиё мамлакатларида сифат инфратузилмасини мустаҳкамлаш” лойиҳасини амалга ошириш бўйича келишувни бажариш доирасида “Метрология. Ўлчаш натижаларининг халқаро эътироф этилиш йўллари” мавзусида илмий-амалий конференцияси ташкил этилди.
Калибрлаш ва ўлчаш сертификатларининг эътироф этилишига эришиш калибрлаш ва ўлчаш имкониятларини Миллий ўлчаш эталонларини ва миллий метрология институтлари томонидан бериладиган калибрлаш ва ўлчаш сертификатларини ўзаро эътироф этиш тўғрисидаги келишув доирасида Халқаро ўлчов ва тарозилар бюросининг Асосий солиштиришлар маълумотлар базасида чоп этиш йўли билан, тан олинган аккредитация идораларида лабораториялар омилкорлигини аккредитация қилиш орқали тасдиқлаш йўли билан амалга оширилиши маълум.
Бундай келишувларда иштирок этиш миллий метрология институтлари ва аккредитатланган лабораторияларнинг техник ҳамкорлиги учун қулай шароитлар яратиб, бу давлат иқтисодиёт соҳаларида техник тўсиқларни бартараф этишга хизмат қилади, шунингдек янада кенгроқ Келишувлар тузилиши учун техник асос бўлади.
Эътироф этилган сертификатларнинг расмийлаштирилиш истиқболи, шу билан бирга маҳаллий даражада якуний хизмат фойдаланувчиларида ишонч уйғотади.
Конференцияда мамлакатимизнинг 20га яқин юридик шаслар метрология хизматларининг вакиллари иштирок этдилар, ва бу ўлчаш натижаларининг халқаро даражада эътироф этилишини таъминлаш қисмида уларнинг Ўзбекистон Миллий метрология институти фаолияти тўғрисидаги хабардорлик даражасини оширишга имкон беради.

В рамках реализации Соглашения между агентством «Узстандарт» и Физико-техническим федеральным институтом Германии по реализации проекта «Укрепление инфраструктуры качества в странах Центральной Азии», 25 октября 2018 года в Ташкенте со стороны Физико-технического федерального института Германии организована Научно-практическая конференция «Метрология. Пути международного признания результатов измерений».
Как известно, достижение признания сертификатов калибровок и измерений достигается путем публикации калибровочных и измерительных возможностей в Базе данных ключевых сличений Международного бюро весов и мер в рамках Договоренности о Взаимном признании национальных измерительных эталонов и сертификатов калибровок и измерений, выдаваемых национальными метрологическими институтами, а также путем подтверждения компетенции лабораторий через аккредитацию в признанных органах по аккредитации.
Участие в подобных договоренностях создает благоприятные условия для технического сотрудничества национальных метрологических институтов и аккредитованных лабораторий, что служит устранению технических барьеров в сферах экономики государств, а также является технической основой для создания более широких Соглашений.
Перспектива оформления признаваемых сертификатов, также, вызывает доверие конечных пользователей услуг на локальном уровне.
В работе конференции наряду со специалистами системы агентства «Узстандарт» приняли участие около 20 представителей метрологических служб ведущих предприятий и организаций нашей страны, что будет способствовать повышению уровня их осведомленности о деятельности ГП «УзНИМ» в части обеспечения признания результатов измерений на международном уровне.
Учитывая актуальность указанных вопросов для Узбекистана, проведение конференции позволило специалистам получить новые знания и изучить опыт соседних государств, а также передовую международную практику в достижении признания результатов измерений.