Илмий-тадқиқот маълумотларга асосан, кейинги 10 йил ичида хозирги ишлатилаётган 80% технологиялар эскириши, 5 йил олдин олинган 80% ишчи-ходимларнинг маълумотлари актуаллигини йуқотади. Технологиялар ривож олаётган бугунги кунда маълумотлар тез янгиланиб бормоқда, янги ускуналарда ишлашга талаб кучаймоқда, янги мутахассисликлар яратилмоқда. Меҳнат бозорида рақобат тобора кучаймоқда, замонавий иқтисодиёт эса хаётимиз давомида олган билимимизни янгилашни талаб этмоқда. Замонавий суратлар билан ривожланаётган хаётда қўшимча билимни тез олиш ва кўпроқ янги мутахассиликлар бўйича таълим олиш муҳим аҳамиятга эга.
Кўп йиллик таҳлиллар шуни кўрсатдики, фан ва тараққиётнинг интеграллашуви билан стандартлаштириш, метрология, сертификатлаштириш ва сифат менеджменти соҳаларидаги қонунчиликка ва стандартлаштиришга оид меъёрий хужжатларга ўзгартириш ва қўшимчалар киритилмоқда. Шунинг учун, беш йиллик базавий ўқув курсларини тамомлаган тингловчиларга қонунчиликка киритилган ўзгартириш ва қўшимчалар юзасидан ўз вақтида тўлақонли маълумот беришнинг имконияти мавжуд эмас.
Юқоридагиларга мувофиқ, Ўзбекистон стандартлаштириш, метрология ва сертификатлаштириш агентлигининг 2018 йил 27 августдаги 05-822и сонли Қарори билан базавий ўқув курслари оралиқ муддатини 5 йилдан 3 йилгача қисқартиришни ўз ичига олган O‘z DSt 36.0628:2013 «Стандартлаштириш, метрология, сертификатлаштириш, ва сифат менеджмент тизими соҳалари ҳамда ўзаро боғлиқ соҳаларда раҳбар ходимлар ва мутахассислар малакасини оширишга қўйиладиган давлат талаблари” давлат стандартига 2-сонли ўзгартириш тасдиқланди ва жорий этилди.
Шунинг учун, стандартлаштириш, метрология ва сертификатлаштириш ҳамда ўзаро боғлиқ соҳасидаги мутахассисларнинг СМСИТИнинг Малака ошириш марказида ташкиллаштирилаётган ўқув курсларида хар 3 йилда малака оширишлари талаб этилади. Малака ошириш дастурлари қисқа муддатларда ва минимал харажатлар билан, Сизнинг иш фаолиятингизга зарур бўлган янги билимларни ўз ичига олган.

Согласно данным научных исследований, уже в ближайшие 10 лет около 80% используемых сегодня технологий устареет, а 80% работников будут иметь неактуальное образование, полученное более 5 лет назад. В современном мире информация очень быстро обновляется, постоянно требуются новые навыки для работы с новейшим оборудованием, появляются новые профессии. Конкуренция на рынке труда обостряется, а современная экономика требует обновления знаний на протяжении всей жизни. При этом важно, чтобы дополнительное образование можно было получить быстро, при этом усвоив максимально необходимое количество новых профессиональных знаний.
Знания основ стандартизации, метрологии, сертификации и менеджмента качества являются необходимыми для специалистов любой отрасли народного хозяйства. Пятилетний анализ показал, что с каждым годом в законодательство в области стандартизации, метрологии, сертификации, а также менеджмента качества и нормативные документы в области стандартизации вносятся изменения с учетом интеграции науки и практики. В связи с этим, слушателям, прошедшим базовые пятилетние курсы обучения, своевременно предоставлять полноценную информацию об изменениях и дополнениях в законодательство в обучаемой области не представляется возможным.
На основании вышеизложенного,  Постановлением Узбекского агентства стандартизации, метрологии и сертификации от 27 августа 2018 года №  05-822и утверждено и введено в действие изменение №2  к  O‘z DSt  36.0628:2013 «Государственные требования к повышению квалификации руководящих работников и специалистов в области стандартизации, метрологии, сертификации и системы менеджмента качества, а также в смежных областях», в котором предусмотрено сокращение периода базового обучения с 5 лет до 3 лет.
Тем самым, специалистам, работающим в сфере стандартизации, метрологии и сертификации, а также смежных областях, следует проходить программы повышения квалификации, которые организуются ЦПК при НИИ СМС, каждые три года. Программы повышения квалификации позволят в сжатые сроки и с минимальными затратами получить необходимые новые знания и навыки.