“СОЛИҚ ИНФО” газетасининг 2016 йил 16 июндаги 24-чи сонида “Ўзстандарт” текширувига қандай тайёргарлик кўриш керак” мақоласи чоп этилди. Мақола “Текширувга қандай тайёргарлик кўриш керак” мавзусига оид нашрлар давоми ҳисобланиб, ўқувчиларга “Ўзстандарт” агентлиги ва унинг стандартлаштириш ва метрология ҳудудий бошқармалари томонидан амалга ошириладиган тадбиркорлик субъектлари текширувини баъзи бир аспектлари билан танишиб чиқишни таклиф қилади. Мақолада “Ўзстандарт” агентлиги расмий сайтиинг “Давлат назорати” бўлимида келтирилган маълумотлар умумлаштирилган ва текширувларни ўтказиш тартиби, текширувлар предмети ва текширувларнинг қонуний асослари саволлари бўйича тадбиркорлик субъектларига тушунтиришлар, шунингдек камчиликларни бартараф этиш бўйича тавсиялар берилган. “Ўзстандарт” агентлиги томонидан тадбиркорлик субъектларига, “Ўзстандарт” агентлигининг бўлинмаларига шахсий мурожаат қилиш каби, расмий веб-сайтда кўрсатиладиган хизматлар ва чоп этилган ахборот материаллариорқали ҳам амалий ёрдам кўрсатиш саволларига эътибор қаратилган.
Мақоланинг тўлиқ матни билан газетанинг юқорида кўрсатилган сонида танишиб чиқиш мумкин.
Стандартлаштириш, метрология, сертификатлаштириш, аккредитлаш, сифатни бошқариш тизимлари ва техник жиҳатдан тартибга солиш ва бошқа барча саволлар бўйича батафсил маълумотларни “Ўзстандарт” агентлигининг расмий сайтида тегишли бўлимларда олиш мумкин (www.standart.uz).

В 24-м номере газеты «СОЛИҚ ИНФО» от 16 июня 2016 года  опубликована статья «Как подготовиться к проверке «Узстандарта»». Статья  является продолжением серии публикаций на тему «Как подготовиться к проверке» и предлагает читателям ознакомиться с некоторыми аспектами проверок субъектов предпринимательства, осуществляемых агентством «Узстандарт» и его территориальными управлениями стандартизации и метрологии.
В статье обобщены сведения, приведенные на официальном  сайте агентства «Узстандарт» в разделе «Государственный контроль»,  и даются разъяснения субъектам предпринимательства по вопросам  законодательной основы проверок, предмета проверок, порядка проведения проверок, а также  рекомендации по предотвращению недостатков. Уделено внимание вопросам оказания практической помощи субъектам предпринимательства со стороны агентства «Узстандарт», как при личном обращении в подразделения агентства «Узстандарт», так и через публикуемые информационные материалы  и услуги, оказываемые на официальном веб-сайте. С полным текстом статьи можно ознакомиться в вышеуказанном номере газеты.
Подробную информацию по всем вопросам технического регулирования и стандартизации, метрологии, сертификации, аккредитации, систем управления качеством  и др. можно получить в соответствующих разделах на официальном  сайте агентства «Узстандарт» (www.standart.uz)