Жорий йилнинг 1-2 август кунлари “Республика ССМ” ДК қошидаги Синов лабораториялари мажмуасининг Электротехника маҳсулотларини синаш лабораторияси ва озиқ-овқат маҳсулотлари синовини ўтказиш бўйича кимё-биология лабораторияси, халқаро “TURKAK” аккредитаcия идораси томонидан TS EN ISO 17025-2012 “Синов ва калибрлаш лабораториялари компетентлилигига қўйиладиган умумий талаблар” бўйича инспекция назорати муваффақиятли ўтказилди.
Шу билан биргаликда Синов лабораториялари мажмуасининг, Электротехника маҳсулотларини синаш лабораторияси аккредитация доираси – маиший электротехника маҳсулотларини синаш бўйича кенгайтирилди.
Тасдиқланган режага асосан, лаборатория мутаҳассислари томонидан, ташриф буюрган экспертлар Учар Юнус, Афйон Осман ва Демир Сафие иштирокида ҳалқаро меъёрий ҳужжатнинг синов методлари асосида синовлар ўтказилди.
“TURKAK” аккредитация идораси Европа ташкилоти аккредитация (ЕА) га, Ҳалқаро аккредитация форуми (IAF) ва Аккредитация лабораториялари назорати инспекция ташкилоти идоралари (ILAC), ҳамда Ўзаро битим ва ҳамкорлик (MLA) га аъзодир. Бу эса ўз навбатида “Республика ССМ” ДК қошидаги синов лабораториялари мустақиллиги ва ҳолислигини таъминлаб, расмийлаштирилаётган синов баёномалари натижалари нафақат ички бозорларда балки жаҳон бозорларида тан олиниши имконини беради.

С 1 по 2 августа 2018 года эксперты международного Турецкого органа по аккредитации (TURKAK) провели инспекционный аудит комплекса испытательных лабораторий (КИЦ) по проведению испытаний электротехнической продукции и испытательной химико-биологической лаборатории пищевой продукции при ГП «Республиканский ЦИС» на соответствие требованиям международного стандарта TS EN ISO 17025-2012 «Общие требования к компетентности испытательных и калибровочных лабораторий». Кроме того, в КИЦ проведена работа по расширению области аккредитации по испытаниям бытовой электротехнической продукции.
В соответствии с планом инспекционного контроля в присутствии экспертов “TURKAK” - Учар Юнус, Афйон Осман и Демир Сафие, специалисты лабораторий ГП «Республиканский ЦИС», провели испытания электротехнической и пищевой продукции согласно методам международных нормативных документов.
“TURKAK” является членом Европейской организации по аккредитации – (EA), Международного форума по аккредитации (IAF) и Международного сотрудничества по аккредитации лабораторий (ILAC), а также входит в Соглашение о взаимном признании (MLA), что гарантирует независимость и беспристрастность при проведении им оценки процедур деятельности лабораторий. Успешно пройденный аудит обеспечивает мировое признание протоколов испытаний, выдаваемых лабораториями при ГП «Республиканский ЦИС».