Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2018 йил 29 июндаги “Ўзбекистон Республикаси божхона-тариф тизимини бошқаришни такомиллаштириш ва ташқи савдо фаолиятини янада тартибга солиш чоралари тўғрисида”ги ПҚ-3818-сонли Қарори кенг имкониятлар яратмоқда.
Маълумки, юртимизда кенг қамровли иқтисодий-ижтимоий ислоҳотлар амалга оширилиб, бунда мамлакати-мизнинг халқаро иқтисодий ҳамжамиятга интеграциялашуви ва тадбиркорлик субъектларига ташқи иқтисодий фаолиятни янада ривожлантиришлари учун қулай шарт-шароитлар яратиш бўйича тизимли ишлар амалга оширилмоқда ҳамда ушбу йўналишда жорий йилнинг ўзида 10га яқин қарорлар қабул қилинди.
Шубҳасиз ушбу қарорларнинг қабул қилиниши мамлакатимизда тадбиркорлик субъектларининг ташқи иқтисодий фаолият олиб боришларини рағбатлантирмоқда ва қулай шарт-шароит яратилишига хизмат қилмоқда.
Юқоридаги қарорнинг қабул қилиниши туфайли божхона-тариф тизимини бошқаришни янада такомиллаштирилиб, мамлакатимизда тадбиркорликнинг ривожланишига, экспортбоп маҳсулотлар ишлаб чиқарилишининг кўпайишига, ички бозорнинг сифатли товарлар билан таъминланишига, шунингдек импорт-экспорт операцияларини амалга оширишда турли характердаги рухсатномалар олишни кескин камайтиришга хизмат қилмоқда.
Қарорга мувофиқ божхона-тариф тизимини бошқаришни янада такомиллаштиришнинг асосий тамойиллари белгиланиб, импорт божхона тўловлари ставкалари (1-иловага) Республикамиз ҳудудига киритиладиган, акциз солиғига тортиладиган товарлар акциз солиғи ставкалари (2-иловага) тасдиқланган ва ушбу нормалар 2019 йилнинг 1 январидан амалиётга жорий этилиши кўзда тутилган.
Бундан ташқари, қарорнинг 3-бандига мувофиқ жорий йил 1 сентябрдан шундай тартиб ўртилмоқдаки, унга кўра Ўзбекистон республикасига “Иқтисодий ҳамкорлик ва тараққиёт ташкилоти”га аъзо мамлакатлардан сертификатланган ҳолда товарлар киритилаётганда уларнинг республикамизда қайта сертификатланиши талаб этилмайдиган бўлди.
Маълумот учун: “Иқтисодий ҳамкорлик ва тараққиёт ташкилоти” бу – эркин бозор иқтисоди ва демократия тамойилларини тан олувчи ривожланган мамлакатларнинг халқаро иқтисодий ташкилоти бўлиб, марказий идораси Париж шаҳрида жойлашган.2006 йилдан бери ташкилотнинг Бош котиби жаноб Хосе Анхель Гурриа Тревиньо (Мексика)
Қарорга кўра, шунингдек “(импорт) эркинайланиш” режимида ишлаб чиқарилган товарларнинг божхона расмийлаштирилувида давлат тилида маркировка қилиниши талаб этилмайдиган бўлди.
Мазкур қарорнинг қабул қилиниши,бир қатор ижобий натижаларга олиб келади ва тадбиркорларимиз учунянги қуйлайликлар яратилган. Жумладан:
- Авваломбор “Иқтисодий ҳамкорлик ва тараққиёт ташкилоти”га аъзо мамлакатларданрасмий диллерлар орқали сертификатланган сифатли маҳсулотлар кириб келади;
- Мамлакатимизда тадбиркорлар сони ошиб, ички бозорга кириб келаётган маҳсулотларнинг рақобатбардошлиги ошади;
- Расмийлаштиришга кетадиган харажатлар камайиб, тадбиркорларнинг маблағлари ва вақти тежалади, коррупциянинг олди олинади;
- Божхона-тариф тизимининг такомиллаштирилиши бозорда нархларнинг пасайишига ижобий таъсир кўрсатади;
- Истеъмолчиларнинг маҳсулот сифатига бўлган ишончи ошиб, маҳсулотларни харид қилишга эҳтиёжи ва қизиқиши ортади.
Шундай қилиб, юқоридаги қарорнинг қабул қилиниши Республикамизда тадбиркорликнинг ривожланиши ва мамлакатимизнинг жаҳон иқтисодиёти тизимидаги ўрни ва мавқеси ошишига хизмат қилади деб умид қиламиз.

В текущем году Президентом нашей страны принято несколько постановлений, предусматривающих упрощение процедур, регламентирующих ведение предпринимательской деятельности, в том числе внешнеэкономической.
Так, Постановление Президента Республики Узбекистан № ПП-3818 от 29 июня текущего года «О мерах по дальнейшему упорядочению внешнеэкономической деятельности и совершенствованию системы таможенно-тарифного регулирования Республики Узбекистан», принято в целях формирования эффективной системы таможенно-тарифного регулирования и направленно на поддержку и стимулирование конкурентоспособного производства, поощрение экспорта продукции, обеспечение внутреннего рынка качественными товарами, а также упрощение процедуры выдачи разрешительных документов при осуществлении экспортно-импортных операциях.
В частности, указанным постановлением вводится новый порядок, в соответствии с которым с 1 сентября 2018 года не требуется проведение обязательной сертификации на ввозимые товары, имеющие сертификаты соответствия, выданные аккредитованными органами стран-членов Организации экономического сотрудничества и развития (ОСЭР).
Справочно: Организация экономического сотрудничества и развития - международная экономическая организация развитых стран, признающих принципы представительной демократии и свободной рыночной экономики. Членами Организации экономического сотрудничества и развития являются 37 стран. В странах ОСЭР проживают 18 % населения мира. Штаб-квартира организации располагается в Шато де ла Мюетт, в Париже. Генеральный секретарь (с 2006 года) — Хосе Анхель Гурриа Тревиньо (Мексика). Руководящим органом ОЭСР является Совет представителей стран — членов организации. Все решения в нём принимаются на основе консенсуса.
То есть, впредь, при наличии у импортера сертификата соответствия, выданного на импортируемую продукцию аккредитованными органами по сертификации стран - членов ОСЭР, проведение дополнительной сертификации при таможенном оформлении товара не требуется.
Так же, следует отметить, что для оформления товаров в режим «выпуск для свободного обращения (импорт)» не требуется обязательная маркировка товаров на государственном языке.
Введение в действие данного постановления призвано обеспечить:
- Уменьшение элемента коррупции, связанного со сроками проведения таможенного оформления продукции.
- Поставку в Узбекистан качественных товаров из стран ОЭСР, приобретенных на предприятиях-изготовителях или у официальных дилеров, которые сопровождаются сертификатами соответствия.
- Увеличение числа предпринимателей в сфере внешнеэкономической деятельности и повышение конкурентоспособности товаров, завозимых на территорию республики.
- Снижение стоимости реализуемых товаров за счет снижения накладных расходов.
- Повышение доверия потребителей, за счет поставок гарантировано качественной продукции, сопровождаемой сертификатами соответствия.
- Динамичное развитие собственного производства за счет снижения импортных таможенных пошлин на используемое сырье и комплектующие.