«Кодекс Алиментариус» Комиссия қўмитасининг 24 – сессияси АҚШ нинг Иллинойс штатининг Чикаго шаҳрида бўлиб ўтди.
«Кодекс Алиментариус» комиссияси қўмитасининг йиғилишида 69 та иштирокчи- давлат вакиллари, Европа иттифоқи вакиллари ва 7 та кузатувчи-ташкилотлар қатнашдилар
Бу йиғилиш Озиқ-овқат маҳсулотларида ветиринар препаратларинг қолдиқ миқдоири бўйича бўлди. Асосий масала мол гўшти маҳсулотлари таркибида Зилпатерол нинг максимал руҳсат этилган қиймати (МРҚ) ҳақида бўлди.
Маълумот учун Зилпотерол қора молларда боқилишни самарадорлигини оширувчи ўсишни рағбатлантирувчи ветеренар препаратлар тоифасига таълуқлидир. Бу модда бета-агонистлар синфига мансуб бўлиб, бир қатор давлатларда тақиқланган ҳисобланади
Қўп давлатлар (РФ, Евраосиё Иқтисодий Иттифоқи, Европа Иттифоқи, Миср, Индонезия, Тайланд ва бошқалар) томонидан даволаш мақсадида бўлмаган, ўсишни рағбатлантирувчи каби ветиринар препаратлар рўйҳатини кенгайтиришга эътирозлар билдирилди. Йиғилиш якуни бўйича консенсусга эри шилмади. Мол гўшти маҳсулотларида Зилпатеролнинг МРҚ си бўйича муҳокама босқичи сақлаб қолиниши ва кейинги йиғилишларда бу масала қайта кўтарилиши қарор қилинди.

24-ая сессия Комитета Комиссии «Кодекс Алиментариус» проведена в г.Чикаго (штат Иллинойс, США).
В работе Комитета Комиссии «Кодекс Алиментариус» приняли участие делегаты из 69 стран-участниц объединения, 1 страны Европейского союза и 7 организаций-наблюдателей.
Основной темой дискуссии стал вопрос о максимально допустимых уровнях (МДУ) зилпатерола* в мясе и мясных продуктах крупного рогатого скота.
Справочно Зилпатерол относится к стимуляторам роста для крупного рогатого скота и эффективности их кормления. Это вещество входит в класс бета-агонистов, которые на территории многих стран запрещены при производстве мяса.
Многими странами (в том числе Европейского союза и Евразийского экономического союза, а также Египта, Индонезии, Российской Федерации, Таиланд и др.) высказаны протесты по поводу расширения перечня ветеринарных препаратов, включая стимуляторы роста, используемыми в качестве добавок к кормам здоровых животных, а не в лечебных целях. По итогам совещания консенсус достигнут не был. На текущий момент решено сохранить на существующем этапе обсуждения проект МДУ зилпатерола в мясе и мясных продуктах крупного рогатого скота. Он будет рассмотрен в рамках следующей сессии.