“Ўзстандарт” агентлиги Бош директори А.Каримов томонидан тасдиқланган режа-дастурига асосан навбатдаги учрашувда “Республикамизда ягона ўлчашлар бирлилигини таъминлаш ва ҳалқаро алоқаларни кенгайтириш истиқболлари” мавзуси юзасидан журналистларга батавфсил маълумотлар тақдим этилди.
Метрология соҳасидаги ягона давлат сиёсати ўлчовларнинг ягона бирлилигини таъминлаш тизими асосида амалга оширилади. Ушбу тизим “Метрология тўғрисидаги”ги қонуннинг 12-моддасига асосан давлат метрология текшируви ва назорати механизмалари асосида иш олиб боради.
Давлатметрология текшируви “Ўзстандарт” агентликнинг қуйидаги тизим ташкилотлари томонидан амалга оширилади:
- “Ўзбекистон миллий метрология институти” давлат корхонаси (ЎзММИ);
- Қорақалпоғистон Республикаси ва вилоятлардаги синов ва сертификатлаштириш марказлари метрология бўлинмалари (жами 16 та).
Ҳозирги кунда “Ўзбекистон миллий метрология институти” давлат корхонаси кўп тармоқли, техник жиҳатдан жиҳозланган, замонавий меъёрий ва услубий ҳужжатлар билан таъминланган, 15 та ўлчаш турлари бўйича ўлчаш воситаларини қиёслаш, калибрлаш, метрологик аттестация қилиш ишларини 24 та лабораториялардан ташкил топган 7 та бўлим, 1 та сертификатлаштириш идорасидан иборатдир.
Институт лабораторияларида юқори аниқликдаги ўлчаш ва синаш воситаларидан фойдаланилади (Лабораторияларда жами 155 дона юқори аниқликдаги бирламчи ва 679 дона наъмунавий ўлчаш воситалари мавжуд).
“Ўзбекистон миллий метрология институти” давлат корхонасида жами 195 нафар малакали ходим фаолият юритади, шундан 68 нафари давлат қиёсловчиси ва 7 нафари метрология сохаси буйича тан олинган эксперт аудиторлардир.
Бу ходимларни билим ва кўникмаларини ривожлантириш мақсадида мунтазам равишда махаллий ва хорижий илғор миллий метрология институтларида ўқишларда ва малака ошириш курсларида иштирок этиш тизими йулга кўйилган. Жумладан жорий йилда 20 тадан ортик ходимлар Стандартлаштириш, метрология ва сертификатлаштириш илмий тадқиқот институтида ва 5 ходим Беларусь республикаси миллий метрология институтида малака ошириб келишди. Шунингдек Германиянинг (РТВ), ҳамда Туркиянинг (TÜBİTAK UME) ташкилотлари билан ҳамкорлик мемарандумлари имзоланди.
“Ўзбекистон миллий метрология институти” Давлат корхонасида 10 та миллий бошланғич эталонлари мавжуд, бу эса республикадаги 700 дан ортиқ юқори аниқликдаги ўлчаш воситаларини қиёслаш (калибрлаш) имконини беради:
2018 йилда – 6 та эталон, 2019 йилда 4 та эталон, 2020 йилда 3 та эталон ва 2021 йилда эса 2 та эталдон харид қилиниши белгиланган. Бунинг натижасида мавжуд эталонлар сони 24 тага етказилиб, республикадаги 2500 дан ортиқ юқори аниқликдаги ўлчаш воситаларини чет элга юбормасдан ўзимизда метрологик текширувдан ўтказиш имконияти яратилади. 2018-2019 йилларда 43 та эталонлар калибрлаш (солиштириш) дан ўтказилади.
Республикада ўтказилган ўлчашлар натижасини Ҳалқаро даражада тан олинишига эришиш мақсадида Халқаро ўлчовлар ва тарозилар қўмитасининг ўзаро тан олиш тўғрисидаги келишуви (CIPM MRA) га асос солинди. Бунда ҳар бир давлатларнинг ўлчаш имкониятлари махсус жадвалларга жойланади ва ушбу жадвал Халқаро ўлчовлар ва тарозилар бюросининг расмий сайтида (www.bipm.org) эълон қилиб борилади.
Маълумки, маҳсулотнинг сифат назорати ўлчаш ва синаш асосида амалга оширилади. Ҳар бир ўлчашлар ва синовлар натижалари эса давлатлараро тан олинишга эҳтиёж сезади.
Ўзбекистоннинг Метрик конвенцияга қўшилиши давлатлараро интеграциялашувни таъминлашга, халқаро савдо жараёнларида талаб этиладиган маҳсулотларни синаш ва ўлчаш натижаларининг халқаро миқёсда тан олинишига замин яратиб беради.
Юқоридагиларни инобатга олган ҳолда “Ўзстандарт” агентлигининг 2018 йилда метрлогия бўйича халқаро Метрик конвенцияга (1875 йил 20 май куни Парижда тузилган) қўшилиш бўйича тадбирларни амалга ошириш белгиланган бўлиб,Метрик конвенциясига аъзо бўлишни ўрганиш натижалари бўйича Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасига Қарор лойихаси киритилди.
Бугунги кунда “Ўзстандарт” агентлиги “ЎзММИ” ДК қуйидаги халқаро ташкилотлар аъзоси ҳисобланади:
- Қонунлаштирувчи метрология соҳасидаги халқаро ташкилот (OIML) – мухбир аъзолик;
- Евроосиё давлатлари метрологик муассасаларининг ҳамкорлиги ташкилоти (COOMET) – ҳақиқий аъзо;
- Стандартлаштириш, метрология ва сертификатлаштириш бўйича давлатлари кегаши (МГС) – ҳақиқий аъзоси ҳисобланади.
Оммавий ахборот воситалари ходимлари учрашув сўнггида ўзларини қизиқтирган саволларига жавоб олдилар.

Агентством «Узстандарт» проведена очередная пресс-конференция в Узбекском Национальном прессцентре на тему «Обеспечение в республике единства измерений и перспективы расширения международных отношений».
Единая государственная политика в области метрологии осуществляется согласно государственной системы обеспечения единства измерений. Данная система функционирует в соответствии со статьёй 12 Закона “О метрологии” согласно механизмов государственного метрологического контроля и надзора.
Государственный метрологический контроль осуществляется следующими нижестоящими организациями агентства:
• Государственным предприятием “Узбекский национальный институт метрологии” (УзНИМ);
• Метрологическими отделами центров испытаний и сертификации Республики Каракалпакстан и регионов (всего 16).
На сегодняшний день Государственное предприятие “Узбекский национальный институт метрологии” является многопрофильной, технически оснащённой, обеспеченной современными нормативными и методическими документами организацией, состоящей из 7 отделов с 24 лабораториями и 1 органа по сертификации, осуществляющих работу по поверке, калибровке, метрологической аттестации средств измерений по 15 видам измерений.
В лабораториях института применяются высокоточные средства измерений и испытаний (всего в лабораториях имеется 155 ед.  первичных и 679 ед. образцовых высокоточных средств измерений).
В Государственном предприятии “Узбекский национальный институт метрологии”  работает 195 квалифицированных специалистов, из которых 68 - являются государственными поверителями и 7 - признанными эксперт аудиторами.
В целях повышения знаний и навыков  работников налажена система регулярного обучения в местных и передовых зарубежных национальных институтах метрологии и на курсах повышения квалификации. В т.ч. в текущем году более 20 работников повысили квалификацию в Научно-исследовательском институте стандартизации, метрологии и сертификации и 5 работников – в Национальном институте метрологии Республики Беларусь. Также подписаны меморандумы о сотрудничестве с  соответствующими организациями Германии (РТВ) и Турции (TÜBİTAK UME).
В Государственном предприятии “Узбекский национальный институт метрологии” имеется 10 национальных первичных эталонов, что даёт возможность проведения поверки (калибровки) в республике более 700 высокоточных средств измерений .
Намечено приобретение в 2018 году – 6 эталонов, 2019 году - 4 эталонов, 2020 году – 3 эталонов и 2021 году - 2 эталонов. В результате чего количество имеющихся эталонов будет доведено до 24, и появится возможность проведения в стране метрологической поверки более 2500 высокоточных средств измерений, без вывоза их на поверку за границу. В 2018-2019 годах будет проведена калибровка (сличение) 43 эталонов.
В целях достижения признания на международном уровне результатов измерений, проведённых в республике, заложена основа для заключения соглашения с Международным комитетом мер и весов о взаимном признании (CIPM MRA). При этом измерительная возможность каждого государства будет размещена в специальной таблице,  опубликованной на официальном сайте Международного бюро мер и весов (www.bipm.org).
Как известно, контроль качества продукции осуществляется на основе измерений и испытаний. А результат каждого измерения и испытания нуждается в межгосударственном признании. Присоединение Узбекистана к Метрической конвенции создаст основу для обеспечения межгосударственной интеграции, признания на международном уровне результатов измерений и испытаний продукции, требуемых в процессах международной торговли.
Учитывая вышеизложенное, в 2018 году запланировано осуществление мероприятий Агентства “Узстандарт” по присоединению к международной Метрической конвенции (заключена в Париже 20 мая 1875 года). По результатам изучения вопроса о вступлении в Метрическую конвенцию в Кабинет Министров Республики Узбекистан внесён проект Постановления.
В настоящее время ГП “УзНИМ” Агентства “Узстандарт” является членом таких международных организаций, как:
• Международная организация законодательной метрологии (OIML) – член-корреспондент;
• Евро-Азиатское сотрудничество государственных метрологических учреждений (COOMET) - действительный член;