Лабораторияга оид функционал тадқиқотлар сифатини яхшилаш, метрологик таъминотни ривожлантириш, тиббиёт ташкилотларида фойдаланиладиган тиббий техникага техник хизмат кўрсатиш ва уни синовдан ўтазиш тизимини такомиллаштириш асосида ахолига тиббиёт ташкилотлари томонидан тиббий хизматлар кўрсатиш самарадорлигини ва хавфсизлигини ошириш мақсадида мамлакатимизда соғлиқни сақлаш соҳасида қатор ислоҳотлар олиб борилмоқда, жумладан Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2018 йил 15 февралдаги 112-сонли “Тиббиётда қўлланадиган лаборатория ва диагностика ускуналарининг метрологик текширувини такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Қарори қабул қилинди.
Қарор билан“Ўзстандарт” агентлиги томонидан қуйидаги қатор устувор вазифалар бажарилиши белгиланган:
- метрологик назоратдан ўтказилиши лозим бўлган ўлчаш функцияларига эгатиббий техниканинг метрологик текширувини тизимли ташкил этиш мақсадида ўлчаш функцияларига эга бўлган тиббий техниканинг реестрини юритиш;
- етакчи хорижий мутахассислар ва экспертларни жалб қилган ҳолда, “Тиббий техниканинг метрологик назорати ва даврий синовлари” ихтисослиги буйича малакали мутахассисларни тайёрлаш ва қайта тайёрлашни ташкил этиш;
- “Ўзстандарт” агентлигининг тизим ташкилотларида тиббиёт ташкилотларидаги ўлчаш функцияларига эга бўлган тиббий техника метрологик назоратини амалга ошириш буйича ихтисослашган лаборатория ташкил килиш;
- тиббий техника ва тиббиётда қўлланиш учун мўлжалланган буюмлар маҳаллий ишлаб чиқарувчиларининг сифатни бошқариш тизимига, шунингдек, тиббий лабораторияларнинг сифатига ва компетентлигига қўйиладиган талабларни белгилайдиган стандартларни жорий этиш;
- Ўзбекистон Республикаси Соғликни сақлаш вазирлиги ҳамда манфаатдор вазирликлар ва идоралар билан биргаликда метрологик назоратдан ўтказилиши лозим бўлган ўлчаш функцияларига эга тиббий техника рўйхатини, шунингдек, даврий синовлардан ўтказилиши лозим бўлган тиббий техника рўйхатини ишлаб чиқиш ҳамда метрологик назорат усулларини регламентлайдиган стандартлар ишлаб чиқиш бўйича дастурнингишлаб чиқилиши белгиланган.
Мазкур қарор 2017 — 2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар Стратегиясида белгиланган ижтимоий соҳани ривожлантиришга йўналтирилган аҳолининг ижтимоий ҳимояси ва соғлиғини сақлаш тизимини такомиллаштиришга оид давлат сиёсатини амалга ошириш йўлида муҳим қадам ҳисобланади.

В рамках проведения реформ в сфере здравоохранения принято постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан от 15 февраля 2018 года №112 «О мерах по совершенствованию метрологического контроля лабораторного и диагностического оборудования, применяемого в медицине».
Указанным Постановлением на агентство “Узстандарт” возложено выполнение ряда приоритетных задач, таких как:
- ведение реестра медицинской техники с измерительными функциями в целях организации системного метрологического контроля медицинской техники с измерительными функциями, подлежащей метрологическому контролю;
- организация подготовки и переподготовки квалифицированных специалистов по специализации «Метрологический контроль и периодические испытания медицинской техники» с привлечением ведущих зарубежных специалистов и экспертов;
- создание в соответствующих структурных подразделениях агентства «Узстандарт» специализированных лабораторий по осуществлению метрологического контроля медицинской техники с измерительными функциями, применяющейся в медицинских организациях;
- внедрение стандартов, устанавливающие требования к системе управления качеством отечественных производителей медицинской техники и изделий медицинского назначения, а также к качеству и компетентности медицинских лабораторий.
Агентству «Узстандарт» поручено совместно с Министерством здравоохранения Республики Узбекистан, заинтересованными министерствами и ведомствами разработать перечень медицинской техники с измерительными функциями, подлежащей метрологическому контролю, перечень медицинской техники, подлежащей периодическим испытаниям, а также программу по разработке стандартов, регламентирующих методы метрологического контроля.
Принятое постановление является важным шагом на пути реализации государственной политики по совершенствованию системы социальной защиты населения и направлено на повышение эффективности и безопасности оказания медицинскими учреждениями медицинских услуг населению на основе улучшения качества лабораторно-функциональных исследований, развития метрологического обеспечения, совершенствования системы технического обслуживания и испытаний медицинской техники, эксплуатируемой в медицинских организациях страны.