Жорий йилнинг 19-23 февраль кунлари “Ўзстандарт” агентлигининг Стандартлаштириш, метрология ва сертификатлаштириш илмий-тадқиқот институтида O’zDSt 3286:2018 “Ҳалол озиқ-овқат махсулотлари  бўйича умумий қўлланма” миллий стандарти  бўйича ўқув курси ташкил этилди. Ушбу стандарт Ислом дини қоидаларига биноан озиқ-овқат маҳсулотларини ишлаб чиқиш, сақлаш, ташиш ва тамғалашга доир талабларни белгилайди.
Ушбу ўқув курсига озиқ-овқат бўйича ҳалол стандарти бўлган SMIIC 1 (Ислом давлатларинг метрология ва стандартлари Институти, 37 та давлат аъзо) ни ишлаб чиқишда бевосита қатнашган, Турк Стандартлари Институтининг (TSE) ҳодимларни сертификатлаш бўлими бошлиғи - Музаффар Ўзан маърузачи сифатида таклиф этилди.
Ушбу ўқув курси ҳалол маҳсулотларни сертификатлаштириш жараёнида қатнашувчи аудиторлар тайёрлаш мақсадида ўтказилиб, унда “Ўзстандарт” агентлиги, “Республика синов ва сертификатлаштириш маркази” ДК ва унинг ҳудудий синов ва сертификатлаштириш марказлари мутахассислари иштирок этдилар.
Ўқув курсида O’zDSt 3286:2018 ҳалол стандарти SMIIC 1 стандарти билан айнан бир хил ҳисобланиб, унда O’zDSt ISO 22000:2009, CODEX STAN 1-1985, CAC/RCP 1-1969, CAC/RCP 58-2005, O’zDSt ISO 22005:2018 каби меъёрий хужжатларга ҳаволалар келтирилганлиги таъкидлаб ўтилди.
Ўқув курсини мувофақиятли тамомлаб, Турк Стандартлари Институти сертификатларига эга бўлган ходимлар ҳалол сертификатлаштириш жараёнида аудитор сифатида қатнашиш ҳуқуқига эга бўладилар. Ҳалол сертификатлаштириш жараёнида аудитордан ташқари Диний қўмитанинг ишончли вакили ҳам иштирок этади.

В период с 19 по 23 февраля т.г. в Научно-исследовательском институте стандартизации, метрологии и сертификации агентства «Узстандарт» проведен учебный курс по применению государственного стандарта O’zDSt  3286:2018 Общее руководство по продуктам питания (Пищевой продукции) «Халяль», первого из серии разрабатываемых стандартов, устанавливающих требования к процессам производства, хранения, транспортировки, реализации и маркировки продукции согласно канонам Ислама.
В качестве лектора приглашен руководитель отдела сертификации персонала Турецкого института стандартов (TSE)  - Музаффар Узан,  лично принимавший участие в разработке стандарта SMIIC 1 (Standards and Metrologiy for Islamic Country, применяется в 37 странах),  на основе которого разработан национальный стандарт Узбекистана.
Учебный курс проведен для  специалистов агентства “Узстандарт”, ГП «Республиканский центр испытаний и сертификации» и его региональных  центров в рамках подготовки аудиторов по сертификации продукции «Халяль».
Учитывая, что государственный стандарт O’z DSt  3286:2018 идентичен стандарту SMIIC 1 и включает в себя ссылки на другие стандарты:  O’zDSt ISO 22000:2009, CODEX STAN 1-1985, CAC/RCP 1-1969, CAC/RCP 58-2005, O’zDSt ISO 22005:2018, то ознакомление с ними также было отражено в учебном курсе.
Специалисты, получившие сертификаты Турецкого института стандартов, будут иметь право участвовать в процессе сертификации продукции «Халяль» вместе с представителями Комитета по делам религий при Кабинете Министров Республики Узбекистан