Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2014 йил 30 июлда 207-сон қарори билан тасдиқланган 2014-2018 йилларда техник регламентларни ишлаб чиқиш Дастурига мувофиқ, Вазирлар Маҳкамасининг 2018 йил 22 январдаги 36-сон қарорига асосан “Гўшт ва гўшт маҳсулотлари хавфсизлиги” тўғрисидаги Умумий техник регламент қабул қилинди.
1. Техник регламентни қабул қилиниши гўшт ва гўшт маҳсулотларини ишлаб чиқариш, сақлаш, транспортда ташиш, сотиш ва йўқ қилиш ягона хавфсизлик талабларни ўрнатилишини белгилайди.
2. Техник регламент 140 турдаги гўшт ва гўшт маҳсулотларини қамраб олади (шулардан колбаса маҳсулотлари, музлатилган гўшт, парранда гўштидан маҳсулотлар, гўшт маҳсулотлари, гўшт консервалари ва ҳок.).
3. Техник регламентда қуйидагиларга талаблар белгиланган:
- микробиологик хавфсизликка;
- ветеринария-санитария хавфсизликка;
- экологик хавфсизликка;
- сўйиш ва ишлаб чиқариш жараёнларига;
- гўшт маҳсулотлари ва уларни ишлаб чиқариш жараёнларига;
- ишлаб чиқариш ходимларига;
- технологик қурилмалар, сақлаш, транспортда ташиш, маҳсулотларни сотишга;
- маҳсулотларни қадоқлаш ва тамғалашга;
- маҳсулотларни йўқ қилиш ва йўқотишга.
Бундан ташқари қарор билан “Ўзстандарт” агентлиги ҳамда ваколатли органлар билан биргаликда, ўрнатилган тартибда умумий техник регламент амалга киритилиши кунидан бошлаб, илгари қабул қилинган гўшт ва гўшт маҳсулотларига мажбурий талабларни белгиловчи мажбурийлик хусусиятини йўқотувчи ҳамда белгиланган тартибда қўлланилишда ихтиёрийлик касб этувчи стандартлаштириш бўйича тегишли ҳуқуқий ҳужжатларни аниқлаш чоралари қабул қилиш белгиланган.
Техник регламентни қабул қилиниши гўшт ва гўшт маҳсулотлари хавфсизлигига ягона талабларни белгиланиши ва техник жиҳатдан тартибга солишни асосий принципларига риоя қилинишини таъминлайди (регламент қабул қилиниши билан 130 та дан ортиқ стандартлар ихтиёрий равишда қўлланишга ўтади).

В соответствии с Программой разработки технических регламентов на 2014-2018 годы утвержденный постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 30 июля 2014 года № 207 постановлением Кабинета Министров № 36 от 22 января 2018 года утвержден общий технический регламент «О безопасности мяса и мясной продукции».
1. Технический регламент предусматривает установление и применение единых требований к безопасности к мясу и мясной продукции при их производстве, хранении, транспортировке, реализации и утилизации.
2. Технический регламент охватывает более 140 видом мяса и мясной продукции такие как колбасные изделия, замороженное мясо, продукты из мяса птицы, мясная продукция, мясные консервы итд.
3. В Техническом регламенте установлены требования к:
- микробиологическим критериям безопасности;
- ветеринарно-санитарной безопасности;
- экологической безопасности;
- продуктам убоя и процессам их производства;
- мясной продукции и процессам ее производства;
- работникам производства;
- технологическому оборудованию, процессам хранения, транспортировки, реализации продуктов убоя и мясной продукции.
- упаковке и маркировке продуктов убоя и мясной продукции
- утилизации или уничтожение продуктов убоя и мясной продукций
Кроме того, постановлением предусмотрено Агентству «Узстандарт» совместно с уполномоченными органами принять меры по отмене обязательного характера и обеспечению добровольности при применении нормативных документов по стандартизации устанавливающих обязательные требования к мясу и мясной продукции со дня введения в действие настоящего Общего технического регламента в установленном порядке.
Принятие настоящего технического регламента обеспечить применение единых требования к безопасности мяса и мясной продукции и соблюдение основных принципов технического регулирования (с принятием технического регламента более 130 стандартов будут переведены в статус добровольного применения).
Срок введение в действие настоящего технического регламента установлен по истечении восемнадцати месяцев со дня официального опубликования.