“Техник жиҳатдан тартибга солиш тўғрисидаги” Ўзбекистон Республикаси Қонунининг 22 моддасига мувофиқ ва “Ўзстандарт” агентлигининг 2015 йил 18 декабрдаги 05-727 сонли қарорига асосан 2016 йил 16 майдан бошлаб, юқорида кўрсатилган соҳада мажбурий талабларни ўрнатадиган стандартлаштириш бўйича 73 та меъёрий ҳужжатлар ихтиёрий тусга кирди.
“Сиқилган табиий, суюлтирилган нефт газларида ёки дизел ва газсимон ёқилғи аралашмасида ишлайдиган автотранспорт воситаларининг хавфсизлиги тўғрисидаги” умумий техник регламент амалга киритилгандан кейин, ўрнатилган тартибда қўлланилиш ихтиёрийлигига эга бўладиган ва мажбурийлик тусини йўқотадиган стандартлаштириш бўйича меъёрий ҳужжатлар рўйхати билан бизнинг сайтимизда “Техник жиҳатдан тартибга солиш” – “Техник регламентлар” бўлимида танишиш мумкин.

16 мая 2016 года вступил в силу Общий технический регламент «О безопасности автотранспортных средств, работающих на сжатом природном, сжиженном нефтяном газах или на смеси дизельного и газообразного топлива», утвержденный постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 11.11.2016 г. № 326.
В соответствии со статьей 22 Закона Республики Узбекистан «О техническом регулировании» и согласно постановлению агентства «Узстандарт» от 18 декабря 2015 года №05-727 начиная с 16 мая 2016 года 73 нормативных документов по стандартизации, содержащие обязательные требования в вышеуказанной области, приобретают добровольный характер применения.
С перечнем нормативных документов по стандартизации, которые утрачивают обязательный характер и приобретают добровольность применения в установленном порядке, после введения в действие Общего технического регламента «О безопасности автотранспортных средств, работающих на сжатом природном, сжиженном нефтяном газах или на смеси дизельного и газообразного топлива» можно ознакомиться на нашем сайте в разделе «Техническое регулирование» - «Технические регламенты».