«ҚОРАҚАЛПОҒИСТОН СИНОВ ВА СEРТИФИКАТЛАШТИРИШ МАРКАЗИ» ДК ЛАБОРАТОРИЯСИ
"Ўзстандарт" агентлиги Қорақалпоғистон синов ва сертификатлаштириш маркази» ДК янги замонавий лабораторияси биносини қуриш Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2017-йил 20-21 январ кунлари Қорақалпоғистон Республикасига қилган ташрифида берилган топшириқлари ижроси бўйича дастур доирасида амалга оширилди.
Жами ажратилган маблағ: 3,0 млрд.сўм, шундан:
• Қурилиш-монтаж ишлари учун - 1,9 млрд.сўм
• Жиҳозлаш учун - 1,1 млрд.сўм
Натижада замонавий бино барпо этилиб, унда қуйидаги лабораториялар фаолият олиб бормоқда:
• Озиқ-овқат ва қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини синаш мажмуаси
• Физик-кимёвий маҳсулотларни синаш лабораторияси
• Электр маҳсулотларни синаш ва қиёслаш лабораторияси
• Босим катталикларни қиёслаш лабораторияси
• Геометрик катталикларни қиёслаш лабораторияси
Синов лабораториясига қўшимча 9 та синов ускунаси харид қилиниб, лабораториянинг аккредитация доираси қўшимча 19 та синов турига кенгайтирилади (шундан 8 таси халқаро).
2018-йилда кимё маҳсулотларини синаш йўналиши бўйича синов лабораторияси халқаро аккредитациядан ўтказилади.

«КАРАКАЛПАКСКИЙ ЦЕНТР ИСПЫТАНИЙ И СЕРТИФИКАЦИИ» АГЕНТСТВА «УЗСТАНДАРТ»
Строительство нового современного здания лаборатории Государственного предприятия «Каракалпакский центр испытаний и сертификации Агентства «Узстандарт» выполнено в рамках программы по исполнению поручений Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева, данных во время поездки по Республике Каракалпакстан 21 и 21 января 2017 года.
Всего было выделено 3,0 миллиарда сумов, в том числе:
• 1,9 млрд. сумов на строительно-монтажные работы;
• 1,1 млрд.сумов – на техническое оснащение.
В результате было построено современное здание, в котором действуют следующие лаборатории:
• Комплекс по тестированию и проверки пищевой и сельскохозяйственной продукции.
• Испытательная лаборатория физико-химической продукции.
• Испытательная и поверочная лаборатория электротехнической продукции.
• Лаборатория поверки средств измерения давления.
• Лаборатория поверки геометрических величин.
В дополнение к испытательному лабораторию будут приобретены 9 испытательных приборов, тем самым аккредитационные рамки лаборатории расширяется дополнительно на 19 испытательных параметров (из них 8 международные).
В 2018 году будет проведена международная аккредитация испытательной лаборатории по испытанию химической продукции