“Республика синов ва сертификатлаштириш маркази” давлат корхонаси қошида янги сертификатлаштириш идораси ўз фаолиятини бошлади
Вазирлар Маҳкамасининг 2017 йил 13 мартдаги 24-сонли Раёсат мажлисида белгиланган топшириқларнинг ижросини ўз вақтида таъминлаш, шунингдек, тадбиркорлик субъектларига қўшимча қулайликлар яратиш ва корхона томонидан кўрсатилаётган хизмат турларини кенгайтириш мақсадида Тошкент вилояти, Зангиота тумани “Эшон-Гузар” қўрғони, ҚЎТ-14 км кўчаси манзили бўйича жойлашган “Арқ-Булоқ” божхона терминалида “Республика ССМ” ДК нинг “Ark-Buloq” маҳсулотларни сертификатлаштириш идораси ташкил этилди.
“Ark-Buloq” маҳсулотларни сертификатлаштириш идораси Ўзбекистон Республикаси Миллий Аккредитация тизимида “O’z DSt ISO/IEC 17065:2015” стандарти талабларига мувофиқ рўйхатдан ўтди ва “Ўзбекаккредитация” давлат корхонаси томонидан UZ.AMT.06.MAI.371 сонли аккредитация гувохномаси расмийлаштирилди.
Ташкил этилган идоранинг фаолияти ва сертификатлаштириш тартиботлари тўғрисида тарқатма материаллар ва буклетлар тайёрланиб шу орқали тадбиркорлик субъектларига тушунтириш ва тарғибот ишларини олиб бориш каби тадбирлар амалга оширилди.

Формирование нового органа по сертификации продукции при Государственном предприятии “Республиканский центр испытаний и сертификации”
Во исполнение поставленных задач протокола заседания Кабинета Министров Республики Узбекистан за № 24 от 13 марта 2017 года, а также для создания дополнительных удобств субъектам предпринимательства путем расширения предоставляемых услуг, начала свою деятельность орган по сертификации продукции “Ark-Buloq” при государственном предприятии “Республиканский ЦИС”, расположенный на таможенном терминале “Арк-Булок” по адресу Ташкентская область, Зангиатинский район, ПГТ “Эшон-Гузар” ул. БУТ-14 км.
Орган по сертификации продукции “Ark-Buloq” аккредитован в Национальной системе аккредитации Республики Узбекистан в соответствии с требованиями стандарта “O’z DSt ISO/IEC 17065:2015” и утвержден свидетельством об аккредитации № UZ.AMT.06.MAI.371 зарегистрированный ГП “Узбекаккредитация”.
На сегодняшний день проведены меры по ознакомлению деятельности органа по сертификации продукции “Ark-Buloq” субъектам предпринимательства а также розданы буклеты и брошюры содержащие в себе необходимую информацию о данном органе по сертификации продукции.