“Ўзбекистон – Туркия” икки томонлама хамкорликни самарали босқичлари
Шу йилнинг 21-23 август кунлари “Ўзстандарт” агентлигига Туркиянинг TUBITAK UME ва бошқа давлат ташкилотлари вакилларидан иборат бўлган делегация ташриф буюрди.
Делегация вакилларидан:
доктор Мустафа Четиндош – UME директори;
Сулейман Яшар – UME директори ўринбосари;
Онер Баран – Саноат ва технологиялари вазирининг ўринбосари;
Айдин Асландаг – Истанбул савдо-саноат палатаси бошқаруви Кенгаши аъзоси;
доктор Акиф Акгюль – Машинасозлик ва кимё саноати ташкилоти Бош директори ўринбосари.
Икки кунлик ташриф доирасида “Ўзстандарт” агентлиги ва Туркиянинг TUBITAK UME ўртасида икки томонлама хамкорликни янада ривожлантириш бўйича бир қатор манфаатли хужжатлар имзоланди.
Унга кўра,
a. Томонлар ўртасида метрология ва, техник регламент ва стандартлар ишлаб чиқиш каби метрология билан боғлиқ фаолият соҳасида ўзаро ҳамкорликни ривожлантиришни қўллаб-қувватлаш;
b. Томонлар ўртасидаги муносабатларни қўллаб-қувватлаш ва рағбатлантириш, ҳамда метрология соҳасида Томонларнинг илмий техник билим алмашиш ва илмий техник потенциалини кенгайтириш учун асос таъминлаш;
с. физик катталиклар миллий ва ишчи эталонларни ишлаб чиқиш, такомиллаштириш ва солиштириш ҳамда миллий эталонларни ишчи ҳолатда сақлаб туришга қаратилган тадқиқот натижаларидан биргаликда фойдаланиш бўйича қўшма лойиҳаларни амалга ошириш;
d. метрология соҳасидаги меъёрий ҳужжатларни ва бошқа тегишли ҳужжатларни тайёрлаш ва чоп этишда ахборот алмашиш;
e. метрология ва метрология билан боғлиқ соҳаларда конференция, семинарлар ҳамда ўқув курслари ва тренинглар ташкил қилишда ҳамкорлик қилиш;
f. метрология соҳасидаги меъёрий ҳужжатларни уйғунлаштиришга, мувофиқликни баҳолаш бўйича қабул қилинган стандарт ва процедураларга, аккредитатлаш бўйича тайёрлов чора-тадбирларга, шунингдек метрология соҳасида миллий инфратузилмани ривожлантиришга ўзаро кўмаклашишга оид ахборот ва тажриба алмашиш;
g. метрология соҳасида илмий ходимларнинг тажриба алмашиш масалаларига кўмаклашишни ривожлантиришга келишиб олинди.
Сафар якунида Туркиянинг TUBITAK UME ва бошқа давлат ташкилотлари вакиллари “Ўзстандарт” агентлигига мехмондорчилик юзасидан ўз миннатдорчилигини билдирди.

«Узбекистан – Турция» этапы развития двухстороннего сотрудничества
В период с 21 по 23 августа текущего года в городе Ташкент состоялась встреча делегации Национального института метрологии Совета по научным и техническим исследованиям Турецкой Республики (TÜBİTAK UME) с руководством Узбекского агентства стандартизации, метрологии и сертификации (агентство «Узстандарт»).
В ходе встречи был подписан Меморандум о взаимопонимании между Национальным институтом метрологии Совета по научным и техническим исследованиям Турецкой Республики и Узбекским агентством стандартизации, метрологии и сертификации
Также Стороны обменялись мнениями по дальнейшему научно-техническому сотрудничеству в области метрологии. В частности, были обсуждены вопросы касательно осуществления совместных проектов по разработке, совершенствованию и сличению национальных и рабочих эталонов, а также совместным исследованиям, направленным на поддержание национальных эталонов; обмена информацией по подготовке и изданию нормативных документов в области метрологии; организации конференций, семинаров, учебных курсов и тренингов по метрологии; содействия в вопросах обмена опытом научных сотрудников в области метрологии.
Договорно-правовая база узбекско-турецкого сотрудничества является достаточно солидной и состоит из свыше 60 договоров и соглашений. Это документы в сферах торговли, экономики, науки, туризма, транспорта, культуры и других направлениях.
С целью ознакомления с культурой узбекского народа и историческими достопримечательностями нашей республики, для турецкой стороны были организованы экскурсии по городам Самарканд и Бухара.