Мазкур Қонун талабларига кўра, мувофиқлик сертификати бўлмаган маҳсулотни реализация қилиш тақиқланади. Аммо, Тошкент шаҳар, Учтепа туманида яшовчи фуқаронинг Фарход бозоридаги Шаршара дўконида сифатсиз колбаса маҳсулоти сотилаётганлиги юзасидан Ўзбекистон Республикаси Президентининг виртуал қабулхонасига қилган мурожаати бўйича ўрганиш натижасида қонун талабларига риоя этилмаётганлиги аниқланди.
Хусусан, “Ўзстандарт” агентлиги тизими масъул ходимлари томонидан жорий йилнинг июль ойида “KOZIMJON RENTING SERVIS” МЧЖда режадан ташқари ўтказилган инспекция назоратида “FAZO” нонушта учун номли колбаса маҳсулоти мувофиқлик сертификатисиз 100 кг. миқдорида ишлаб чиқилиб, сотилганлиги аниқланди.
Юқоридагиларни эътиборга олиб, Ўзбекистон Республикасининг “Маҳсулот ва хизматларни сертификатлаштириш тўғрисида”ги Қонунининг “Тайёрловчиларнинг (тадбиркорларнинг) мажбурий сертификатлаштириш қоидаларини бузганлиги учун жавобгарлиги” тўғрисидаги 23-моддаси талабларига кўра, “KOZIMJON RENTING SERVIS” МЧЖ директори Дўстмухамедов Шухрат Турабович маъмурий жавобгарликка тортилди.

Во исполнение данного закона, реализация продукции подлежащая обязательной сертификации  запрещена. Так например по жалобе граждан в виртуальную приёмную Президента Республики Узбекистан, было обнаружено в фирменном магазине «Шаршара» расположенного на территории Фархадского рынка   так называемыми «предпринимателями» реализовывали колбасные изделия без сертификатов соответствия.
Сотрудниками системы Агентства «Узстандарт» было изучена жалоба, по которому был проведен внеочередной инспекционный контроль на предприятии ООО “KOZIMJON RENTING SERVIS”, где было установлено колбаса варённая «FAZO для завтрака» в количестве 100 кг производиться и реализуется без сертификатов соответствия.
В связи с этим в отношении руководителя данного предприятия  Дустмухамедова Шухрата Турабовича  был привлечен к  административному наказанию в виде штрафа за нарушение статьи 23, Закона Республики Узбекистан «О сертификации продукции и услуг» в которой указано «За реализацию не сертифицированной продукции, подлежащей обязательной сертификации, должностные лица изготовителя (предпринимателя) - изготовители привлекаются к административной ответственности.