Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида”ги, шу жумладан Ўзбекистон Республикасининг  “Техник тартибга солиш тўғрисидаги” Қонунига хам (22 модда) 2016 йил 25 апрел санадаги №ЗРУ-405 сонли  Ўзбекистон Республикаси Қонуни тасдиқланди.
Ушбу ўзгартиришларни киритишдан мақсад, Ўзбекистон Республикасининг “Техник тартибга солиш тўғрисидаги” Қонунидан сўнг амалга киритилган, меъёрий-ҳуқуқий  ҳужжатлар, мисол учун “Мувофиқликни баҳолаш” Ўзбекистон Республикаси Қонуни (04.10.2013 й №ЗРУ-354) билан мувофиқлаштиришдан иборат.
Шу жумладан, ушбу ўзгартиришлар техник регламентларни тузилишини белгиловчи “Техник тартибга солиш тўғрисидаги” Ўзбекистон Республикаси Қонунининг 17 моддасига киритилган. Ушбу моддадан маҳсулотлар намуналарини танлаб олиш ҳамда уларни синаш усуллари олиб ташланган. “Ўзстандарт” агентлиги ваколатини регламентловчи 8 чи моддасига эса,  “маҳсулотлар ва хизматларнинг техник регламентларда белгиланган талабларга мувофиқлигини баҳолаш учун зарур бўлган, маҳсулотнинг намуналарини олиш, синовлари ва ўлчовлари усулларини белгиловчи техник жиҳатдан тартибга солиш соҳасидаги норматив ҳужжатлар рўйхатини тасдиқлайди” янги хат боши  киритилган.
Бундан ташқари Ўзбекистон Республикасининг  “Техник тартибга солиш тўғрисидаги” Қонуни қўлланиш соҳасига аниқлик киритлган («ишлар» деган сўз чиқариб ташланган).

Президентом Республики Узбекистан 25 апреля 2016 года подписан Закон Республики Узбекистан №ЗРУ-405 «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан», в том числе (статья 22) в Закон Республики Узбекистан «О техническом регулировании» (№ЗРУ-213 от 23.04.2009 г.)
Внесение изменений обусловлено необходимостью приведения Закона Республики Узбекистан «О техническом регулировании» в соответствие с нормативно-правовыми актами, принятыми позднее, такими как Закон Республики Узбекистан «Об оценке соответствия» (№ЗРУ-354 от 04.10.2013 г.).
В частности изменения внесены в статью 17 Закона Республики Узбекистан «О техническом регулировании», регламентирующую содержание технических регламентов. Из нее исключена позиция по представлению в техническом регламенте правил отбора образцов продукции и проведения их испытаний. А в статью 8, регламентирующую полномочия агентства «Узстандарт», включена позиция, возлагающая на агентство «Узстандарт» функцию по утверждению перечня нормативных документов в области технического регулирования, определяющих методы отбора образцов, испытаний и измерений продукции, необходимых для оценки соответствия продукции и услуг требованиям, установленным в технических регламентах. Кроме того, уточнено, что в сферу распространения Закона «О техническом регулировании» входят продукция и услуги (исключена позиция «работа»).