Хурматли фуқаролар ва тадбиркорлар!
Сиз маиший электр, газва сув ҳисоблагичларини Давлат қиёслов кўригидан ўтказмоқчимисиз? Унда марҳамат қуйидагиларга ахамият беринг!
Тошкент шахри бўича нархлар!
Маиший газ ҳисоблагичларини қиёслаш нархи                     – 4 260 сўм.
Маиший сув ҳисоблагичларини қиёслаш нархи                     – 5964 сўм.
Бир фазали электр ҳисоблагичларни қиёслаш нархи           – 25 979 сўм 40 тийин.
Маълумот учун хисоблагичларнинг давлат қиёслаш кўригидан ўтказиш даврийлиги қуйидагича:
Электр ҳисоблагичлари   4 йилда бир марта
Маиший газ ва сув ҳисоблагичлари 4 йилда бир марта
Саноат газ ва сув ҳисоблагичлари 2 йилда бир марта
“Ўзстандарт” агентлиги Ўзбекистон миллий метрология институти ва унинг туманларда очилган бўлинмаларига мурожаат қилишингиз мумкин.Амалдаги сув, газ ва электр ҳисоблагичларининг (№ 2604 ва № 2736) навбатдаги қиёслаш даврининг тугашидан бир ой олдин таъминотчи корхоналар томонидан Сизга ҳисоблагичларингизни навбатдаги қиёсловдан ўтказиш лозимлиги хақидахабарнома тақдим этилади. Ушбу хабарномани олиб Сиз таъминотчи номига ариза беришингиз лозим. Таъминотчи корхона уйингиздаги ҳисоблагични ечади ва далолатнома тузади.
Тўловлар амалга оширилганидан сўнг худудийэлектр тармоқлари корхонаси вакили ҳисоблагични олиб  “Ўзстандарт” агентлиги Ўзбекистон миллий метрология институтига топширади.
Газ ва сув ўлчаш приборларини истеъмолчиларнинг ўзлари “Ўзстандарт” агентлиги Ўзбекистон миллий метрология институтига топширади.Ҳисоблагичлар уч иш кунида текширилиб,сертификат билан тақдим этилади.
Шуни унутмангки, республикамизда фақат “Ўзстандарт” агентлиги тизимидаги корхоналаргина маиший ҳисоблагичларни қатъий белгиланган нархларда давлат қиёслов кўригидан ўтказиш ҳуқуқига эга. Таъмирлаш билан боғлиқ масалалар “Ўзстандарт” агентлиги ваколатига кирмайди, ўз навбатида таъмирлаш корхоналари ҳисоблагичларни давлат қиёслов кўригидан ўтказиш ҳуқуқига эга эмас.
УНУТМАНГ: “Ўзстандарт” агентлиги ходимлари хонадонларда юриб қиёслаш ишларини олиб бормайдилар!
Таъминотчи корхона вакиллари хонадонингизга келганида гувоҳномасини талаб қилишингиз ёддан чиқмасин!

Цены по городу Ташкент!
Справочно: межповерочный интервал средств измерений, подлежащих обязательной государственной поверке составляет:
Бытовых счетчиков электрической энергии - один раз в 4 года;
Бытовых счетчиков газа и воды - один раз в 4 года;
Счетчиков газа и воды для предприятий и организаций - один раз в 2 года.
Вы можете обратиться в Узбекский национальный институт метрологии Агентства “Узстандарт” и его районные пункты приема средств измерений. За месяц до окончания очередного межповерочного интервала (согласно документов, зарегистрированных МЮ №2604 ва МЮ №2736) счетчиков воды, газа и элекетроэнергии, Вам организацией - поставщиком энергоносителей будет представлено извещение о небходимости проведения очередной поверки счетчика. Получив это извещение, Вы должны обратиться с заявлением к организации поставщика. Поставщик энергоносителей снимет Ваш счетчик и составит акт о снятии прибора.
После осуществления оплаты работ, представитель районного предприятия электроснабжения доставит электросчетчик в Узбекский национальный институт метрологии Агентства “Узстандарт” для поверки.
Приборы учета газа и воды доставляются в Узбекский национальный институт метрологии Агентства “Узстандарт” самими потребителями. Счетчики поверяются в течении трех дней и возвращаются вместе с сертификатом.
Помните, что в республике только предприятия системы Агентства “Узстандарт” имеют право на проведение государственной поверки бытовых счётчиков по строго фиксированным ценам. Вопросы, связанные с ремонтом счетчиков не входят в полномочия Агентства “Узстандарт”. В свою очередь ремонтные организации не имеют права на проведения государственной поверки счётчиков.
Помните: сотрудники Агентства “Узстандарт” не ходят по квартирам для проведения работ по поверке счетчиков!
При явке в Вашу квартиру представителей организаций поставщиков энергоносителей, требуйте предьявления удостоверения!