Жорий йилнинг 3 июль куни “Республика синов ва сертификатлаштириш маркази” давлат корхонасида, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2017 йил 21июндаги “Ташқи иқтисодий алоқаларни такомиллаштириш ва маҳаллий экспортер корхоналарни қўллаб-қувватлаш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПҚ-3077 сонли қарорининг мазмун моҳияти ва ижроси юзасидан, шунингндек “Қабул қилинган техник регламентлар ва халқаро стандартларга мувофиқ янги синов усулларини жорий этиш, сертификатлаштириш борасидаги вазифани 3 кунда амалга оширишни ташкил этиш бўйича амалий тавсиялар ва ижро механизми ҳақида” семинар йиғилиш ўтказилди.
Семинар “Ўзстандарт” агентлиги бош биносининг катта мажлислар залида бўлиб ўтди ва унда янгитдан шакллантирилган “Республика синов ва сертификатлаштириш маркази” давлат корхонасининг таркибига кирувчи сертификатлаштириш идоралари, синов лабораториялари ва бошқа бўлимларининг мутахассис ҳодимлари иштирок этишди.
Семинарда “Ўзбекистон Республикасида стандартлаштириш ва сертификатлаштиришнинг долзарб масалалари” ва “Қабул қилинган техник регламентлар ва халқаро стандартларга мувофиқ янги синов усулларини жорий этиш, сертификатлаштириш борасидаги вазифани 3 кунда амалга оширишни ташкил этиш бўйича амалий тавсиялар ва ижро механизми ҳақида” кенг тушунчалар берилди.
Семинарни “Республика синов ва сертификатлаштириш маркази” давлат корхонасининг директор ўринбосарлари А.Мустафаев, Д.Атабеков ва Ш.Васиев ўтказишди. Эътиборлиси шундаки, ушбу семинарнинг барча иштирокчилари ўзлари учун муҳим ва керакли бўлган маълумот ва янгиликларга эга бўлишди. Бу каби янги ўзгаришлар натижасида маҳаллий ва кириб келаётган маҳсулотларнинг сифатини ошириш, ўзимизда ишлаб чиқарилаётган маҳсулотларнинг хорижий бозорлардаги рақобатбардошлигини таъминлаш, сертификатлаштириш тизимини такомиллаштириш, синов ва ўлчов лабораторияларининг моддий техник базасини ривожлантириш, маҳаллий ишлаб чиқарилаётган махсулотларни экспорт қилишда қулайликларга эришиш каби ютуқларга эришилиши бегумон.

3 июня текущего года государственным предприятием «Республиканский центр испытаний и сертификации» проведен семинар, посвященный исполнению и значению Постановления Президента Республики Узбекистан от 21 июня 2017 года за № ПП-3077, «О мерах по дальнейшей поддержке отечественных организаций-экспортеров и совершенствованию внешнеэкономической деятельности».
В работе семинара, который состоялся в большом зале заседаний Агентства “Узстандарт”, приняли участие специалисты и сотрудники аккредитованных органов по сертификации, испытательных лабораторий и других подразделений государственного предприятия «Республиканский центр испытании и сертификации».
Основной целью семинара является разъяснение сути и смысла Постановления Президента Республики Узбекистан от 21 июня 2017 года за № ПП-3077 «О мерах по дальнейшей поддержке отечественных организаций-экспортеров и совершенствованию внешнеэкономической деятельности», а также порядок сертификации продукции в соответствии с принятыми техническими регламентами и международными стандартами.
Семинар провели заместители директора ГП «Республиканский центр испытаний и сертификации» А.Мустафаев, Д.Атабеков и Ш.Васиев. Участники семинара проявили высокую активность и заинтересованность по рассматриваемым вопросам. На семинаре отмечено, что реализация всех пунктов вышеприведенного постановления будет способствовать повышению качества производимой и ввозимой продукции, а также повышению конкурентоспособности отечественной продукции на мировом уровне, совершенствованию национальной системы сертификации, развитию технической базы испытательных лабораторий, созданию благоприятных условий предпринимателям для экспорта продукции на внешние рынки.