Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Сергели туманида амалга оширилаётган метро қурилиши билан танишди.
Метро жамоат транспорти турлари орасида ўзининг қулай, хавфсиз ва тезкорлиги билан ажралиб туради. 1977 йилда Тошкентда барпо этилган илк метро линиясининг узунлиги 12,2 километр бўлиб, тўққизта бекатдан иборат эди. Ўзбекистон ва Юнусобод йўналишлари билан Тошкент метрополитени ривожланди ва узунлиги 39 километрга, бекатлари сони 29 тага етди.
Мутахассисларнинг таъкидлашича, Сергели туманида метро йўлини қуриш ўта мураккаб жарён. Шу боис мазкур йўналишдаги метро ер усти бўйлаб, эстакадалар орқали ташкил этилади. Чилонзор йўналишининг Олмазор бекатидан бошланадиган Сергели йўналишида олтита бекат бунёд этилади.
2017-2020 йилларга мўлжалланган мазкур қурилишга 170,1 миллион доллар сарфланади. Узунлиги 7,1 километрни ташкил этувчи мазкур иншоот тўлиқ ишга туширилгач, йилига 14 миллиондан ортиқ йўловчига хизмат кўрсатиши мўлжалланмоқда. Ўзига хос муҳандислик ечимлари асосида бунёд этилаётган транспорт йўли Чоштепа маҳалласидан ўтиб, Сергели туманининг Йўлдош мавзесидаги Мағриб кўчасигача боради.
Қурилишда фойдаланилаётган техника турларига алоҳида эътибор бериш кераклиги таъкидланди. Бундан ташқари геология масалалари ҳам диққат марказида бўлиши керак.
Давлатимиз раҳбари янги қурилаётган ер усти метроси ёнидан ўтадиган кўча атрофида икки ва уч қатор дарахт ва гуллар экилиши лозимлигини таъкидлади.
Шавкат Мирзиёевга Тошкент метрополитенининг Юнусобод йўналишида олиб борилаётган қурилиш ишлари ҳақида ҳам маълумот берилди. Бугун 2017-2019 йилларга қуриб битказилиши кўзда тутилган мазкур йўналишнинг Туркистон бекатида пойдевор қуйиш ишлари олиб борилмоқда.
Янги қурилаётган метро бекатларининг дизайни, деворларига ишлатиладиган қурилиш материаллари, тасвирлардан намуналар намойиш этилди.
Президентимиз бекатлар шинам ва ёруғ бўлиши лозимлигини алоҳида таъкидлади. Ёш дизайнерлар ўртасида танлов ўтказиш керак, деди.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев ознакомился с ходом строительства метро в Сергелийском районе.
Метро выгодно отличается от других видов общественного транспорта своими удобством, безопасностью и скоростью. Первая линия метро, проложенная в Ташкенте в 1977 году, имела протяженность 12,2 километра и состояла из 9 станций. В продолжение развития Ташкентского метрополитена были проложены Чиланзарская, Узбекистанская и Юнусабадская ветки, общая протяженность линий с 29 станциями достигла 39 километров.
Как отмечают специалисты, строительство в Сергелийском районе метро сопряжено с рядом трудностей. Поэтому линия метро будет проложена над землей, по эстакадам. Вдоль Сергелийской ветки, которая будет начинаться со станции "Олмазор" Чиланзарской ветки, будет возведено 6 станций.
В 2017-2020 годах на реализацию этого проекта намечено направить 170,1 миллиона долларов. Это сооружение протяженностью 7,1 километра, как ожидается, будет способно обслуживать в год свыше 14 миллионов пассажиров. Линия метро, строящаяся на основе передовых инженерных решений, пройдет через махаллю Чоштепа с конечной станцией на улице Магриб массива Спутник Сергелийского района.
Отмечалось, что при строительстве метро необходимо уделить внимание эффективному использованию различных видов техники, немаловажное значение имеют и геологические изыскания.
Глава нашего государства указал на необходимость озеленения улицы, которая пройдет вдоль линии надземного метро, несколькими рядами деревьев и цветов.
Президенту нашей страны представлена также информация о ходе строительных работ на Юнусабадской ветке Ташкентского метрополитена. В эти дни выполняются работы по заливке фундамента станции "Туркистон" этой ветки, строительство которой намечено полностью завершить в 2017-2019 годах.
Продемонстрированы дизайн новых станций метро, строительные материалы, которые будут использоваться при их отделке, а также эскизы внутреннего оформления.
Президент нашей страны особо отметил, что станции должны быть широкими и светлыми. Необходимо провести конкурс среди молодых дизайнеров.