Давлатимиз раҳбари Мингбулоқ туманидаги масъулияти чекланган жамият шаклидаги “Мингбулоқнефть” Ўзбекистон – Хитой қўшма корхонасига ташриф буюрди.
Президентимиз Шавкат Мирзиёев 2017 йил 11-13 май кунлари Хитойга давлат ташрифи давомида Хитой Миллий нефть-газ корпорацияси директорлар кенгаши раиси Ван Илин билан учрашди. Мазкур корпорация мамлакатимиздаги углеводород конларини қидириш ва қазиш, Муборак газ-кимё мажмуасида табиий газни чуқур қайта ишлаш жараёнида фаол иштирок этмоқда. Учрашувда юқори технологиялар соҳасидаги лойиҳалар ижросининг истиқболлари ва Ўзбекистон иқтисодиётининг устувор тармоқларига Хитой сармоясини жалб этиш масалалари муҳокама қилинди.
“Мингбулоқ конида қидирув ва қазиб олиш” лойиҳаси узоқ истиқболга мўлжалланган кенг кўламли лойиҳадир. Лойиҳа доирасида 4 қидирув-бурғилаш қудуғи ишга туширилади ва 4 мавжуд қудуқ капитал таъмирланади.
Мазкур лойиҳа Ўзбекистон Республикасининг 2017 йил Давлат инвестиция дастурининг манзилли рўйхатига киритилган бўлиб, айни пайтда бош пудратчи – “Xibu Duolling Engineering” компанияси бурғилаш майдони ва вахта қароргоҳидаги тайёргарлик ишлари якунига етказилди. Жорий йилда Мингбулоқ нефть кони маъмурий биносини таъмирлаш, М15 қидирув-бурғилаш қудуғини ишга тушириш ва бошқа тадбирларни амалга ошириш учун Хитой молия-тижорат институтлари киритадиган 15 миллион долларга тенг сармоя ўзлаштирилиши кўзда тутилган.
Яқинда бу ерда М15 қидирув қудуғи ишга туширилди. Қудуқда бурғилаш ишлари катта – 6 минг метргача чуқурлик, аномал босим – 1200 атмосфера босими ва коллекторларнинг геологик мураккаб тузилиши шароитида олиб борилиши энг замонавий муҳандислик ечимларини тақозо этади. 25 йилга мўлжалланган ва умумий қиймати 255 миллион доллардан ортиқ бўлган ушбу лойиҳа натижасида Мингбулоқ нефть конидан йилига 200 минг тонна суюқ углеводород қазиб олиш режалаштирилган.
М15 қидирув-бурғилаш қудуғининг ишга туширилиши билан 130 дан зиёд иш ўрни яратилди.
Президентимиз ушбу корхона мамлакатимиз иқтисодиётини янада ривожлантиришда муҳим ўрин тутишини таъкидлади. Қурувчилар ва хитойлик мутахассислар билан суҳбатлашди.
Шу ерда Фарғона водийсида ўтказилган геологик қидирув ишлари натижалари ҳақида маълумот берилди. Бу кўплаб турдаги табиий бойликларни аниқлаш имконини берди. Келгусида уларни ўзлаштириш бўйича замонавий корхоналар ташкил этилади.
Наманган вилоятида қуриладиган гидроэлектр станциялари лойиҳаси ҳам намойиш қилинди.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2017 йил 2 майдаги “2017-2021 йилларда гидроэнергетикани янада ривожлантириш чора-тадбирлари дастури тўғрисида”ги қарорига мувофиқ Наманган вилоятида умумий қуввати 38,5 мВт, ишлаб чиқариш қуввати 150,8 миллион кВт соатни ташкил этувчи кичик гидроэлектр станцияларини қуриш кўзда тутилган. Жумладан, Учқўрғон тумани ҳудудида Катта Фарғона каналида кичик ГЭСлар каскадини қуриш режалаштирилган.
Президентимиз сувдан энергия олиш табиат инъом этган имконият экани, бундай энергия қайта тикланиши, экологик тозалиги ва арзонлиги билан афзал бўлишини таъкидлади. Хитой тажрибаси асосида мамлакатимизнинг барча ҳудудида кичик гидроэлектр станциялари қурилиши, келгусида электр таъминотининг катта қисми ушбу манбалар ҳисобидан қопланишини қайд этди.
Сув тозалаш иншоотлари барпо этиш, аҳолини тоза ичимлик суви билан таъминлаш қамровини кенгайтириш масалаларига ҳам алоҳида эътибор қаратилди. Бу борада тизимли ёндашув зарурлиги таъкидланди, мутасаддиларга кўрсатмалар берилди.

Глава нашего государства посетил узбекско-китайское совместное предприятие "Мингбулакнефть" в Мингбулакском районе.
Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев в ходе состоявшегося 11-13 мая текущего года государственного визита в Китай встретился с председателем совета директоров Китайской Национальной нефтегазовой корпорацией Ван Илинем. Эта корпорация принимает активное участие в разведке и разработке углеводородных месторождений на территории нашей страны, глубокой переработке природного газа в Мубарекском газохимическом комплексе. На встрече были обсуждены перспективы реализации проектов в сфере высоких технологий и вопросы привлечения китайских инвестиций в приоритетные отрасли экономики Узбекистана.
Проект "Разведка и разработка Мингбулакского месторождения" является широкомасштабным долгосрочным проектом. В его рамках предусмотрено ввести в строй 4 разведочные буровые скважины и капитально отремонтировать 4 имеющиеся скважины.
Проект включен в целевой перечень Инвестиционной программы Республики Узбекистан на 2017 год, в настоящее время главным подрядчиком - компанией “Xibu Duolling Engineering” завершена подготовка буровой площадки и вахтового поселка. В нынешнем году намечено освоить 15 миллионов долларов инвестиций, привлекаемых от финансово-коммерческих институтов Китая на ремонт административного здания месторождения, введение в строй разведочной буровой М15 и выполнение других работ.
Недавно на месторождении запущена разведочная скважина М15. Буровые работы на скважине будут вестись на большой глубине - до 6 тысяч метров при аномальном давлении - 1200 атмосфер в условиях сложного геологического строения коллекторов, что требует применения самых современных инженерных решений. В результате этого проекта стоимостью более 255 миллионов долларов, рассчитанного на 25 лет, предусматривается добывать в год 200 тысяч тонн жидкого углеводорода.
С введением в строй разведочной буровой скважины М15 создано более 130 рабочих мест.
Президент нашей страны отметил, что данное предприятие сыграет важную роль в дальнейшем развитии экономики. Провел беседу со строителями и китайскими специалистами.
Здесь же  была представлена информация о результатах проведенных геологоразведочных работ в Ферганской долине, которые позволили выявить запасы многих видов природных богатств. В дальнейшем будут созданы современные предприятия для их освоения.
Состоялась презентация проекта строительства гидроэлектростанций в Наманганской области.
В соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан "О Программе мер по дальнейшему развитию гидроэнергетики на 2017-2021 годы" от 2 мая 2017 года в Наманганской области предусмотрено построить малые гидроэлектростанции общей мощностью 38,5 мегаватт со среднегодовой выработкой электроэнергии в объеме 150,8 миллиона киловатт-часов. В частности, на территории Учкурганского района намечено возведение каскада малых ГЭС на Большом Ферганском канале.
Президент нашей страны отметил, что водная энергетика - это большие возможности, дарованные нам природой, она выгодна своей возобновляемостью, экологической чистотой и доступностью. Он отметил также, что на основе опыта Китая малые гидроэлектростанции будут построены во всех регионах нашей страны, в будущем большая часть потребности в электроэнергии будет обеспечиваться за счет гидроэнергетики.
Особое внимание уделено строительству водоочистных сооружений, расширению масштабов питьевого водоснабжения населения. Указано на необходимость системного подхода к решению этих задач, ответственным лицам даны соответствующие указания.