Ҳалол маҳсулот тушунчаси ва стандарт талаблари.
Давлатлараро стандартлаштириш соҳаси доирасида Беларусия Республикасининг Стандартлаштириш бўйича техник Қўмитаси томонидан ГОСТ «Продукция «Халяль» Требования к продукции, производству, хранению, транспортированию,  реализации  и  маркировке.  Основные положения» . Давлатлараро стандарт  лойиҳаси ишлаб чиқилди.
Хозирги кунда, ушбу давлатлараро стандарт лойиҳаси манфаатдор вазирлик ва идоралар томонидан кўриб чиқилиб муҳокама этилмоқда. Ушбу  Давлатлараро стандарт  лойиҳасини  кенгроқ  муҳокама  қилиш  мақсадида ”Ўзстандарт”  агентлигинг расимий  сайтига  жойлаштирилди.
Маҳсулот ҳақидаги таклифларинигиз ва эътирозларингиз бўлса 2017 йилнинг  январь ойи охрига  қадар   ”Ўзстандарт”  агентлиги   “Ахборот-маълумот маркази” ДКнинг  қуйидаги  манзилига  юборишингиз  сўралади:  Тошкент ш., 100049, Фaробий кўчаси, Ҳаракат тор кўча.

Понятия продукции Халял и требования к ним
В рамках Межгосударственной стандартизации Государственным комитетом по стандартизации Республики Беларусь разработана первая редакция проекта Межгосударственного стандарта ГОСТ «Продукция «Халяль». Требования к продукции, производству, хранению, транспортированию, реализации и маркировке. Основные положения».
В настоящее время указанный проект стандарта рассматривается заинтересованными министерствами и ведомствами.
В целях широкого обсуждения, настоящий проект стандарта представлен на нашем сайте.
Замечания и предложения по проекту стандарта просим направить до конца января месяца 2017 года в ГП “Ахборот-маълумот маркази” агентства “Узстандарт по  адресу: г. Ташкент 100049, ул. Фарабий, пр. Харакат.